Evropský parlament bude ve čtvrtek hlasovat v prvním čtení o kontroverzní směrnici o liberalizaci služeb v EU. Její nejdiskutovanější body:


Celkový smysl a cíl:
Umožnit poskytovatelům služeb (podnikatelům, živnostníkům, firmám), kteří legálně podnikají na domácím trhu, nabízet dočasně služby kdekoli jinde v unii bez bariér, které tomu zatím brání.

Administrativní zjednodušení:
Státy mají povinnost zřídit jediné kontaktní místo, kde poskytovatelé služeb zjistí, jaké náležitosti musí splnit, aby mohli v zemi podnikat.

Právní jistota:
Členské státy zruší stávající překážky, které pohybu služeb brání, například povinnost mít v zemi sídlo, povinnost obdržet zvláštní registraci, zákaz vytvářet sklady a jiné zázemí, povinnost žádat o povolení k pobytu a podobně.

Omezující prvky:
Státy nebudou poskytovatele služeb nutit ke splnění podmínek, které nerespektují zásady nediskriminace, nezbytnosti a vyváženosti. Mohou nicméně podnikání znemožnit poukazem na potřeby veřejné bezpečnosti, ochrany spotřebitelů, ochrany životního prostředí, sociální politiky.

Zásada země původu:
Podle původního návrhu EK se poskytovatel dočasné služby v zahraničí řídí právem země, odkud pochází. Tento bod vyvolal největší kontroverzi a obavy ze "sociálního dumpingu" a byl z kompromisního návrhu v EP vyloučen.

Rozsah aplikace směrnice:
Původně se měla týkat všech služeb s výjimkou finančních, dopravních a telekomunikačních. V EP přibyly na seznam hazardní hry a sázky, zdravotnictví, agentury zprostředkující práci, bezpečnostní služby. Debata se vede o "službách veřejného zájmu", od školství po dodávky vody a zpracování odpadů. Dotčeny nejsou ostatní služby, od stravování přes stavebnictví až po holiče, instalatéry či překladatele.

Vztah směrnice k dalším zákonům:
Směrnice o vysílání pracovníků bude platit dál souběžně se směrnicí o službách, tedy včetně zásady, že pracovníci vyslaní do ciziny za účelem dočasného výkonu práce (služby) jsou podřízeni pracovněprávním předpisům země působení. Návrh však zakazuje státům klást překážky pro působení vyslaných pracovníků. V EP je snaha tento zákaz odstranit.
Nic se nemění na aplikaci předpisů o uznávání diplomů a profesních kvalifikací, které umožňují volný pohyb zástupcům profesí, na které se vztahují, jako jsou lékaři, právníci či architekti.

Politický kontext:
Směrnice navržená v roce 2003 se stala pro levici a odbory v západoevropských zemích symbolem neoliberálního trendu v EU a strašákem, že dojde k "sociálnímu dumpingu" z nových zemí. Významně napomohla negativnímu výsledku referenda o euroústavě ve Francii. Evropská odborová konfederace bude proti původnímu návrhu masově demonstrovat v úterý, levicové francouzské odbory vyhlásily protesty na sobotu. Nové členské státy původní text podporují a obávají se, že oslabení směrnice neumožní plnou svobodu pohybu služeb v EU na úkor jejich podnikatelů a firem.