Rakouský pracovní trh zůstane pro většinu občanů zemí ze střední a východní Evropy, které přistoupily do Evropské unie v květnu 2004, uzavřen.

Rakouský kabinet kancléře Wolfganga Schüssela se podle očekávání rozhodl prodloužit stávající restrikce vůči osmi státům, včetně Česka a Slovenska, o další tři roky. Opatření může být později prodlouženo až do roku 2011.

Vicekancléř a ministr dopravy Hubert Gorbach odůvodnil rozhodnutí vlády vysokým podílem cizinců na rakouském trhu práce, stoupajícím počtem lidí bez práce a omezenou možností trhu vytvářet dostatek nových pracovních míst. Vláda se při jednání opírala o výsledky studie Rakouského ústavu pro hospodářský výzkum (WIFO).

Ochranu domácího trhu práce až na dobu sedmi let si většina starých členů EU prosadila ještě před 1. květnem 2004, kdy se unie pro desítku nových členů otevřela. Opatření se netýká pouze Kypru a Malty. Dvanáct zemí z původní "patnáctky" EU, musí rozhodnutí o tom, zda stávající ochranu trhu práce ponechají v platnosti, sdělit Evropské komisi nejpozději do 30. dubna letošního roku.

Od začátku umožňují zaměstnávat lidi z nových zemí pouze tři "staré" členské státy EU - Británie, Irsko a Švédsko. Letos se k nim přidají Španělsko, Finsko a Portugalsko. Naproti tomu Německo, Rakousko a Belgie již oznámily, že své trhy si nadále budou chránit. Jejich postoj několikrát kritizoval i evropský komisař Vladimír Špidla, podle něhož ověřitelná čísla jasně prokazují zbytečnost takových opatření.

Stejný přístup jako Belgie hodlají uplatnit i Nizozemsko a Francie. Nizozemci chtějí svůj pracovní trh otevřít od 1. ledna 2007, ale rozhodnou o tom až koncem letošního roku.