Bruselské zdroje spekulují o tom, že Evropská komise příští týden oproti očekávání nedoporučí ve zprávě o pokroku Bulharska a Rumunska termín jejich přijetí do EU a odloží celou věc na podzim, aby na obě vlády vystupňovala tlak. Vstup obou zemí do EU je prozatím naplánován na 1.ledna 2007. V poslední době se také v Bruselu objevují dohady o tom, že Rumunsko příslib vstupu na leden příštího roku dostane, zatímco Bulharsko nikoliv.

Rumunsko podle bruselských zdrojů učinilo větší pokrok, i když má stále problémy s korupcí a kriminalitou. Obě země podepsaly s EU v roce 2004 přístupovou dohodu, ve které se počítá s tím, že se stanou členy unie v lednu příštího roku. Zároveň se tam říká, že členské státy mohou vstup odložit o rok na základě doporučení EK. Odklad pro Rumunsko lze schválit kvalifikovanou většinou, pro Bulharsko je zapotřebí jednomyslnost "pětadvacítky".

Tento rozdíl odráží stav před dvěma lety, kdy byla Sofie považována za relativně vzorného žáka, zatímco Bukurešť se topila v problémech. Od té doby se situace obrátila - jakékoli úvahy o zpoždění způsobují neutěšené poměry v Bulharsku, zejména v jeho soudnictví, míře korupce, organizovaném zločinu. Bulhaři jsou ovšem i přes tato fakta sebevědomí. "Vždycky se najde jedna z 25 zemí, která nás podpoří," sdělil sebevědomě bulharský diplomatický zdroj.

Bulharský premiér Stanišev vyzval Evropskou unii, aby s Bulhary nezacházela jako s "Evropany druhé kategorie" tím, že odloží termín přijetí Bulharska do EU. "Odklad by byl chápán jako odmítnutí" Bulharska, sdělil.

Komise stále nerozhodla

Mluvčí komisaře Olliho Rehna Krisztina Nagyová řekla, že "zatím nebylo nijak rozhodnuto. Všechny možnosti jsou na stole. Porota se dál radí."
Komise může doporučit vstup obou 1. ledna 2007 nebo 1. ledna 2008. Může je také rozdělit, tedy navrhnout, aby Rumunsko vstoupilo dřív. Nebo může definitivní návrh odložit na podzim, kdy chystá ještě jednu zprávu o pokroku. Komisař Rehn ovšem vždy tvrdil, že dokument, který předloží komisí v úterý 16. května, bude stěžejní.

Otázkou ovšem stále zůstává, zda EK a členské země mohou doporučit rumunský vstup a Bulharsko ponechat v nejistotě. Nejlepší možností by byl současný vstup obou zemí. Oddělení vstupu Rumunska a Bulharska do EU považuje za „velkou politickou chybu“ dokonce i rumunský prezident Traian Basescu. Evropské instituce si ovšem ponechávají pomyslná zadní vrátka otevřená.