Ministři zahraničí EU budou o víkendu na svém neformálním setkání nedaleko Vídně hledat klíčové kroky pro budoucnost Evropské unie. Schůzky, jež má vytvořit vyjednávací prostředí pro červnový summit EU, se zúčastní i předseda Evropské komise Barroso a evropské komisařky Margot Wallstromová a Benita Ferrero-Waldnerová. Červnový summit by měl oficiálně zhodnotit současné období „reflexe“, které evropští lídři vyhlásili po loňských neúspěšných referendech o ratifikaci euroústavy ve Francii a Nizozemsku.

Jednání uspořádalo rakouské předsednictví EU, které nepředpokládá přijetí závazných rozhodnutí. Doufá ale, že debata přispěje ke snadnějšímu průběhu červnového summitu. Ministři některých zemí EU budou na jednání prezentovat názory veřejnosti na budoucnost EU a evropské ústavní smlouvy. Například nedávný průzkum veřejného mínění v Nizozemsku ukázal, že podle poloviny nizozemských respondentů probíhají změny v EU příliš rychle a 70 procent z nich by si přálo společnou unijní přistěhovaleckou politiku.

Ústava a rozšiřování

Hlavními tématy víkendového setkání bude evropská ústavní smlouva a rozšiřování EU. Francouzi a Nizozemci stále považují za nejzávaznější příčinu odmítnutí evropské ústavní smlouvy rozšíření Evropské unie o nové členské země. Proto si Haag a Paříž přejí zpomalení tempa rozšiřování bloku a přitvrzení podmínek pro současné kandidátské země. Tato idea ovšem zřejmě narazí na odpor nových členských zemí nebo Velké Británie.

Debata o evropské ústavní smlouvě se pravděpodobně omezí na „vybírání třešniček na dortu“ z dokumentu. Německo a Irsko dlouhodobě oponují Evropské komisi v jejím záměru na přidělení vyšších kompetencí na evropskou úroveň v oblasti justice a kriminality nebo omezení národních práv veta. Berlín a Dublin vidí tyto části současného návrhu evropské ústavní smlouvy jako limitující pro členské země. Ministři se také budou zabývat otázkou zřízení postu ministra zahraničí EU.