Evropská unie zvyšuje tlak na Spojené státy, aby uzavřely věznici na americké vojenské základně Guantánamo, kde Američané zadržují osoby podezřelé z terorismu, aniž by byly odsouzeny a bylo jim vzneseno obvinění.. Otázka věznice bude určitě na programu jednání summitu EU-USA 21.června, kterého se zúčastní i americký prezident George Bush.

Na potřebě uzavření věznice, kde je v současné době zadržováno zhruba 460 vězňů, se dohodli šéfové diplomacií členských zemí EU na svém víkendovém setkání ve Vídni. Podle státníků existence takového zařízení podkopává boj "Západu" proti terorismu a odporuje legálním principům. "Washington musí učinit v nejbližším čase takové kroky, aby vězení bylo uzavřeno", uvedl po setkání dánský ministr zahraničí Stig Möller. Boj proti terorismu podle něj nemůže poškozovat demokratické hodnoty.

Také podle šéfa švédské diplomacie Jana Eliassona představuje zneužívání vězňů na Guantánamu hrozbu pro demokracii.

Již minulý týden americký postup v zadržování osob podezřelých z terorismu, které jsou již čtyři roky převáženy bez soudu na kubánskou základnu, kritizoval speciální výbor OSN. Evropští lídři kritizují americké praktiky také na základě dokumentů různých organizací pro boj za lidská práva, mezi než patří například Amnesty International. Tyto dokumenty ukazují na to, že ve věznici dochází k nešetrnému zacházení se zadrženými.

Jediným zastáncem americké věznice zůstává v Evropě Velká Británie. Podle jejích představitelů je zařízení stále důležité, protože jsou zde stále zadržovány osoby, které představují hrozbu pro bezpečnost Spojených států. Současně se ovšem v britském listu The Independent objevilo tvrzení, že někteří vězni byli na Guantánamo převezeni v době, kdy ještě nedosáhli zletilosti. Americká strana ovšem toto tvrzení ostře odmítla.