Největší konkurent pojištění pohledávek: žádné pojištění

Trh pojištění pohledávek je v České republice ve srovnání se zahraničím nenasycený. Studie pojišťoven uvádějí 5 až 7 % penetraci trhu, pojistitelných firem je v České republice několik tisíc. Trh pojištění zaznamenal roční tempo růstu 13 %, což dvojnásobně překračuje nárůst trhů v západní Evropě, který sotva kopíruje růst HDP. Poměr vyplacených škod je nižší než v předchozích letech, v průměru se pohybuje mezi 45 až 50 %.

Nová konkurence pojišťoven

Na komerčním českém trhu, který má velikost téměř 20 mil. EUR, působí tyto subjekty s přímým zastoupením - Atradius, Euler Hermés Čescob a Komerční úvěrová pojišťovna EGAP. V posledním roce všechny pojišťovny stále silněji pociťují vliv nové konkurence. Tím soupeřem je rozhodnutí firem své pohledávky vůbec nepojišťovat. Firmy, které fungují v prostředí silné ekonomiky, klesajícího trendu insolvencí a příslibu dalšího růstu, často nepociťují rizika hrozící platební neschopnosti svých odběratelů.

Jaká mohou být rizika v období silného hospodářského růstu?

Nedůsledné uplatňování risk managementu - Často chybí propojení mezi rizikovým a kreditním managementem. Rizikový manažer s technickým zaměřením cítí větší potřebu ochránit majetkové hodnoty ve výrobě, na druhou stranu však může v době ekonomické stability pominout riziko nezaplacení pohledávky.
U firem většinou dominuje jedna stránka řízení, buď technická nebo finanční, případně jsou zcela odděleny. Technicky orientovaný rizikový manažer dokáže například lépe vyhodnotit riziko přírodních katastrof a definovat dopad na odběratele, kreditní manažer silněji vnímá až dopad na postižené firmy. Potřebná je kombinace obou přístupů, což je know-how pojišťoven pohledávek disponujících odborníky z různých oborů, kteří jsou schopni identifikovat hrozící rizika a zmírnit jejich dopad.
Silná ekonomika generuje silné konkurenční prostředí - Firmy nejsou často schopny vytvářet dostatečnou kapitálovou základnu pro svůj další rozvoj. To se týká především výrobců, kteří mají fixní náklady, rostoucí náklady na výrobu, ale stagnující ceny výstupů. K tomuto riziku se řadí konkurenční tlak Asie, který vedl k zániku výroby v odvětvích jako textil nebo obuv.
Z krátkodobého hlediska to nemusí představovat problém, firmy si umí vypomoci diverzifikací nebo exportem, ale ze střednědobého pohledu je nutno se zamyslet, zda je firma schopna svou existenci financovat.
Finanční management dodavatele musí sledovat trendy v oboru, komunikovat s odběrateli, sledovat vývoj zakázek a ziskovost význačných odběratelů. Systémově sledování odběratelů často vrcholí analýzou stáří pohledávek, která pouze omezeně odráží schopnost hradit závazky a neidentifikuje konkrétní situaci odběratele. Řešení problému se posouvá na zhoršení platební morálky, kdy je však pozdě na aplikaci systémového řešení, které představuje pojistná smlouva s integrovaným inkasem pojištěných pohledávek.

Pojišťovna jako indikátor změny rizikovosti

Pojištění pohledávek v době ekonomické stability nabírá na významu pro rizikové řízení firmy. Snižuje se objem vzniklých škod, na druhé straně pojišťovna působí v roli indikátora změny rizikovosti odběratele. Nezávislý monitoring rizika, kdy pojišťovny pracují s databázemi o vzájemných propojeních a neuhrazených pohledávkách, umožňuje v předstihu identifikovat hrozící zhoršení bonity odběratele.
Nástroje monitoringu rizika a zábrany škod, které jsou součástí pojištění pohledávek, nelze ničím substituovat a jejich podcenění má ze střednědobého hlediska dopad na rizikové řízení firem. Role pojišťovny se v silné ekonomice posunuje z transferu rizika na konzultantskou službu.

Autorka je ředitelka Atradius Credit Insurance N.V. pro ČR