Sedm evropských zemí, z nichž čtyři jsou členy Evropské unie, se podílelo na nezákonných praktikách při převozu zajatců CIA. Oznámila to ve středu ráno Amnesty International (AI).

Mezi státy, které se do operací vědomě zapojily, patří sousední Německo, Itálie, Švédsko, Velká Británie Makedonie, Bosna a Hercegovina a Turecko. Všechny jmenované jsou zapojeny do šesti případů nezákonných převozů zajatců CIA.

AI popisuje průběh všech případů podobně - zajatci byli naloženi do letadel a bez jakéhokoli procesu se ocitli ve věznicích v zahraničí. Tam byli podle svých slov vystaveni mučení. Některé země dokonce předávaly zajatce do rukou CIA, čili nesou zodpovědnost za jejich následné mučení a jiné zneužívání.

CIA by bez přístupu na evropská letiště a do evropského vzdušného prostoru tyto zajatce převážela mnohem obtížněji, vysvětluje prohlášení AI.

"Evropa se často označuje za ochránkyni lidských práv. Nyní vyšla najevo nepříjemná pravda, že bez pomoci Evropy řada lidí nemusela být vystavena mučení ve věznicích v různých částech světa," uvedl Claudio Cordone, ředitel AI pro výzkum.

Evropské státy musí změnit svůj postoj "nevidím zlo, neslyším zlo", který ve věci utajovaných letů uplatňují a podniknout aktivní kroky, aby tuto praktiku na svém území zastavily, vyzývají představitelé organizace.

EU mlží marně
Utajené lety navíc ukázaly, že americké tajné služby mohou v Evropě působit mimo dohled zákonů a nemusí se za své činy zodpovídat. EU by měla regulovat aktivity národních i zahraničních tajných služeb.

Evropské vlády spolupráci vytrvale popírají, ale informace získané z různých zdrojů ukazují, že jejich mlčení ničemu nepomůže.

Sedm uvedených zemí bylo do kritizovaného postupu zapojeno v různé míře - některé povolily použít svá letiště a vzdušný prostor, jiné přímo spolupracovaly při zatýkání nebo únosech lidí a předávaly je americkým bezpečnostním službám. Jejich jednání nebo naopak nečinnost jsou v rozporu se závazky danými mezinárodním právem, ukončila zprávu AI.