Zákon o daních z příjmů přinesl s účinností od 1. ledna 2006 některé změny, které zcela zásadním způsobem ovlivní výši daně z příjmů fyzických osob. Jedná se o dvě oblasti - substituce některých odčitatelných položek slevami na dani a snížení daňových sazeb.

SLEVY NA DANI A ODČITATELNÉ POLOŽKY

Odčitatelné položky upravoval § 15 zákona od samého počátku, tedy od roku 1993. Předmětné ustanovení bylo v průběhu uplynulých třinácti let několikrát měněno. Docházelo jednak ke zvyšování (valorizaci) odčitatelných položek a dále k rozšiřování jejich výčtu.

K první zásadní změně došlo již v roce 2005, kdy byla zrušena odčitatelná položka na vyživované dítě, a ta byla nahrazena daňovým zvýhodněním ve výši 6000 Kč na jedno dítě. Podmínky pro daňové zvýhodnění - ve srovnání s těmi pro uplatnění odčitatelné položky na vyživované dítě - se prakticky nezměnily.

Uvedené změny jsou ve zcela novém § 35ba. Na rozdíl od daňového zvýhodnění v případě vyživovaného dítěte, u výše uvedených slev nepřipadá v úvahu daňový bonus. Nutno rovněž připomenout, že zákon v této souvislosti pojem "sleva na dani" nepoužívá a že v citovaném ustanovení § 35ba se hovoří o "částce", o kterou se snižuje fyzickým osobám daň.

ZMĚNY VYJÁDŘENÉ V PENĚZÍCH

A jak se uvedené změny promítnou v peněženkách poplatníků? Úspora na dani je nově vyjádřena absolutní částkou a tak pro všechny stejná.

Tak tomu dosud - vzhledem k progresivitě sazby daně (viz též dále) - nebylo. Snížil-li poplatník s daňovou sazbou 15 % základ daně o základní odčitatelnou položku ve výši 38 040 Kč, na dani ušetřil 5706 Kč. Poplatník s nejvyšším zdaněním (32 %) pak ušetřil více než 12 tis. Kč. Shrnuto a podtrženo: fyzické osoby s nejnižšími příjmy na uvedených změnách jednoznačně vydělají, pro fyzické osoby s příjmy zdaňovanými 20 % (resp. 19 %) se prakticky nic nezmění a pro fyzické osoby s vyššími příjmy a s vyšší sazbou daně mají změny negativní dopad. Pro lepší názornost připojuji tabulku:

SAZBY DANĚ

Stejně jako dosud je i pro rok 2006 u fyzických osob (na rozdíl od osob právnických) progresivní sazba daně, tj. čím vyšší základ daně, tím vyšší sazba daně. Došlo však ke snížení minimální sazby a to z 15 % na 12 % a druhé nejnižší sazby daně z 20 % na 19 %. Současně bylo rozšířeno pásmo pro použití nejnižší sazby daně (12 %). Zatímco dosud se minimální sazbou zdaňoval základ daně do 109 200 Kč, nyní je to až do 121 200 Kč. Ostatní pásma zůstala zachována.

Přesto, že tyto změny finančně zvýhodní především fyzické osoby s nízkými příjmy, snížení dvou sazeb a rozšíření jednoho pásma se projeví celkovým snížením daňového zatížení (i když podstatně menší měrou) u veškerých příjmů. A bude platit, že čím vyšší příjem, tím nižší - ve srovnání s rokem 2005 - daňová úspora.

Helena Machová
daňová poradkyně



ODČITATELNÉ POLOŽKY JSOU OD ROKU 2006 NAHRAZENY SLEVAMI NA DANI


FINANČNÍ ZVÝHODNĚNÍ - ZMĚNY VYJÁDŘENÉ V KČ