Možnost vojenské mírové mise Evropské unie či Spojených národů v Libanonu připustil dnes v Bruselu finský ministr zahraničí Erkki Tuomioja. Ministři zahraničí pětadvacítky začali jednat o společném postoji unie ke stupňujícímu se konfliktu na Blízkém východě.
Evropská unie či OSN by mohly hrát mírovou úlohu, řekl před schůzkou Tuomioja, jehož země nyní předsedá unii. Takový krok by však musel být součástí dlouhodobého řešení izraelsko-arabského konfliktu, zdůraznil.

V podobném smyslu se dnes v Petrohradě vyjádřili šéf OSN Kofi Annan a britský premiér Tony Blair. Podle něho je rozmístění mírových jednotek v jižním Libanonu jedinou cestou, jak zabránit hnutí Hizballáh v útocích na Izrael.
Tuomioja vyzval radikální islámský Hizballáh k okamžitému propuštění zajatých izraelských vojáků. Stejně tak apeloval na Izrael, aby umožnil bezpečný odjezd z Libanonu občanům Evropské unie.

Ministři zahraničí EU se scházejí den poté, co se představitelé skupiny sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska G8 v Petrohradě dohodli na kompromisním prohlášení, které odsoudilo Hizballáh a palestinské radikální hnutí Hamas a uznalo právo Izraele na sebeobranu, byť jej vyzvalo ke zdrženlivosti.
Unie minulý týden označovala izraelské operace v pásmu Gazy a zejména v Libanonu za nepřiměřené a vysloužila si za to kritiku izraelské vlády. Dnes se žádný z ministrů před schůzkou v tomto smyslu nevyjádřil, ale zdůrazňovali nedělní prohlášení G8.

Vysoký představitel EU pro společnou zahraničí a obrannou politiku Javier Solana je na cestě z Libanonu, kde se v neděli setkal s libanonským premiérem Fuádem Siniurou. Dnes odpoledne by měl ministry EU o své cestě informovat.

Na programu bude i Írán

Na programu schůzky bude i Teherán a jeho jaderný program. Írán v neděli označil hospodářskou pomoc, kterou mu nabídly západní mocnosti výměnou za zastavení procesu obohacování uranu, za "přijatelný základ" jednání o jeho jaderném programu. Společný návrh stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Evropské unie nabízí Íránu hospodářskou pomoc, která se má týkat i civilního jaderného programu. Navrhuje Teheránu pomoc při získání lehkovodního jaderného reaktoru, ale podmiňuje to zastavením veškerého obohacování uranu.

Teherán tvrdí, že jeho jaderný program je určen výhradně k civilním účelům, a že se nevzdá nepopiratelného práva na získání jaderné technologie.
Rozčarované světové mocnosti se ve středu rozhodly předat celou záležitost RB OSN, která by případně mohla Írán potrestat, s odůvodněním, že Teherán nejeví žádné známky upřímné ochoty vzdát se svých jaderných ambicí.
Asefí ale dnes prohlásil, že předání íránské záležitosti RB OSN by "zablokovalo cestu k dialogu".

Podle diplomatů nedávné jednání s Íránem nikam nevedlo. Teherán podle nich zřejmě doufá, že se mu podaří získat čas, nebo využít potenciálního rozkolu mezi šesti velmocemi, které mu stimulující balík pomoci nabídly. Írán hodlá na nabídku pomoci oficiálně zareagovat 22. srpna.

Ministři budou dále jednat i o budoucím statutu jihosrbské provincie Kosovo a o vojenské misi unie v Kongu před tamějšími volbami. Na okraj jednání se sejdou představitelé EU se srbským premiérem Vojislavem Koštunicou, který přiveze do Bruselu plán na zadržení bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče obviněného z válečných zločinů. Plán by měl pomoci odblokovat přerušená asociační jednání s Bělehradem.