Evropská komise připravuje nový návrh na uvalení cel na koženou obuv vyráběnou v Číně a ve Vietnamu, který má omezit laciné dovozy z Asie. „Konzultujeme s jednotlivými státy“, sdělil mluvčí komise v souvislosti s návrhem, který musí být schválen do října. Poslední návrh komisaře Petera Mandelsona předpokládá antidumpingová cla deset procent na koženou obuv dováženou do EU z Vietnamu a 16,5 procenta na dovozy z Číny.

Pokud dojde k všeobecné shodě, předá komise koncem srpna návrh ke schválení Radě EU, dodal mluvčí. Rada sdružuje zástupce členských států.
Nynější návrh počítá s nižšími antidumpingovými cly, než jaké Unie provizorně uvalila na asijské dovozy v březnu. Tehdy zavedla 16,8 procenta na obuv vyrobenou ve Vietnamu a 19,4 procenta na boty z Číny. Do října však musí tato cla nahradit stálým systémem, který bude platit pět let.

Předcházející návrh komise narazil na odpor členských zemí jako je Portugalsko, Španělsko, Francie a Itálie. Předpokládal kvótu, podle níž by se antidumpingová cla nevztahovala asi na 80 procent asijských dovozů. Teprve další dovozy by podléhaly zvýšeným clům.

Dovoz levné obuvi z Asie vyvolává spory mezi zeměmi s velkým obuvnickým průmyslem a zeměmi, které mají liberálnější přístup k obchodu a více se obávají dopadů na spotřebitele. „To, že Evropská komise přišla již s druhým návrhem během dvou týdnů bez konzultace s příslušnými odborníky je velmi znepokojující“, uvedl nejmenovaný lobbyista pro deník Financial Times.

Proti liberálnějšímu návrhu se staví především členské země, které disponují silným obuvnickým průmyslem. Podporují ho naopak země se silným maloobchodním sektorem, které prosazují minimum ochranných opatření. Proti dovozu asijské obuvi se částečně staví i evropská veřejnost.

Loni Čína a Vietnam dovezly do EU 1,5 miliardy párů bot, z nichž asi 15 procent bylo postiženo dočasnými cly.