Vědci z Ústavu fyziky plazmatu akademie věd získali dotaci z evropských fondů ve výši téměř 1,8 milionu eur (zhruba 51 milionů korun). Pomůže jim při reinstalaci britského tokamaku Compass D. Obří transformátor tokamak, jehož hodnota je asi půl miliardy korun, bude základnou pro hledání nových zdrojů energie na základě jaderné fúze.

Tokamak nepracuje s radioaktivním materiálem, v jeho sekundárním vinutí je magnetickým polem držen velmi horký ionizovaný plyn - plazma. Jeho instalace a uvedení do provozu přijde na 150 milionů korun. Dotace by měla českým vědcům pomoci doplnit tokamak o nová diagnostická zařízení a zlepšit některé jeho stávající parametry. Bezúplatné převzetí britského tokamaku Compass D odsouhlasila vláda loni začátkem listopadu.

S pomocí tokamaků se vědci pokoušejí provést kontrolovanou jadernou fúzi, jejíž zvládnutí by přineslo prakticky nevyčerpatelný a ekologicky přijatelný zdroj energie pro lidstvo. Při jaderné fúzi totiž dochází ke sloučení atomových jader za současného uvolnění obrovského množství energie, tedy stejný proces, jaký probíhá v jádrech hvězd.

Největším projektem tohoto druhu je obří tokamak ITER ve Francii, jehož výstavbu připravuje mezinárodní konsorcium s dominantní účastí států EU včetně České republiky.

Česko se aktivně podílí na výzkumu a vývoji nových zdrojů energie na bázi jaderné fúze v rámci programu Evropské unie Euratom. Podle dlouhodobého základního směru výzkumu energetických zdrojů, který schválila vláda loni 1. června, jde o prioritu ČR. Udržení plnohodnotné účasti Česka na výzkumech EU směřujících k novým zdrojům energie je podmíněno i vysokou úrovní studia plazmatu, na němž je současná jaderná fúze založena. V ČR je zatím k dispozici pouze malý tokamak Castor v Ústavu fyziky plazmatu, který je na konci životnosti.