Myslíte si, že je to vůbec možné? Pokud zní Vaše odpověď "ne", přečtěte si, prosím, tento článek. Je možné, že budete překvapeni.

Občanské sdružení FORMIKA pomáhá lidem znevýhodněným na trhu práce v rámci programu Podporované zaměstnávání FORMIKA. Pan Zdeněk se na naši organizaci obrátil na doporučení jiného občanského sdružení v srpnu 2004. V té době byl již 9 let nezaměstnaný, snažil si najít práci jak v místě svého bydliště, tak v Praze, leč bez úspěchu. V programu Podporované zaměstnávání FORMIKA se mu věnovala pracovní konzultantka po dobu 1 roku. Nejdříve společně zjišťovali, jaká práce by pro pana Zdeňka byla vhodná. Pan Zdeněk měl v tomto ohledu celkem jasno - celý život byl zvyklý dělat dělnické práce. Domlouvali se, v čem konkrétně bude potřebovat od konzultantky pomoc. Pan Zdeněk stál zejména o pomoc s kontaktováním zaměstnavatelů, což sám vzhledem ke svému znevýhodnění zvládal jen obtížně. Dále uvítal pomoc při absolvování pohovoru a při podepisování pracovní smlouvy - zejména s ověřením, zda smlouva obsahuje všechny náležitosti a zda mu zaměstnavatel poskytne stejné podmínky jako jiným zaměstnancům bez znevýhodnění. Potom společně vytipovali firmy a organizace, v nichž by mohl najít pracovní uplatnění - úklidové firmy, hotely, městské úřady a další pracoviště, kde by mohli využít pracovníka například na úklid či manuální práce. Oslovovali je telefonicky a potom i pomocí dopisů a e-mailů. Z poměrně velkého počtu oslovených zaměstnavatelů bylo nakonec jednání úspěšné v jednom případě - s Městským úřadem v Říčanech. Zde potřebovali pracovníka do oddělení komunálních služeb pro údržbu městské zeleně. Pan Zdeněk se spolu se svou konzultantkou zúčastnil 2 schůzek s panem místostarostou a tajemníkem. Konzultantka podpořila obě strany ve vzájemné komunikaci a vysvětlila, jakým způsobem může sdružení FORMIKA pomoci jak panu Zdeňkovi, tak i zaměstnavateli. Tato podpora se týkala především počátečního zapracování, zvládnutí zkušební doby nebo řešení případných problémů, a to přímo na pracovišti během pracovní doby. Pan Zdeněk tuto formu podpory potřeboval zejména během zkušební doby, kdy s ním konzultantka trávila nejdříve celou pracovní dobu a posléze jen její část, pomáhala mu učit se pracovním návykům a pravidlům a průběžně zjišťovala, jak jsou s jeho prací spokojeni nadřízení. Potom se po vzájemné dohodě kontakt realizoval spíše po telefonu. Návštěvy na pracovišti byly potřeba již jen zřídka. Spolupráce byla ukončena v září 2005 - když už bylo místo pana Milan zcela stabilní, zaměstnavatel s ním počítal jako se stálým a spolehlivým pracovníkem a obě strany už nepotřebovaly od konzultantky žádnou pomoc.
A aby byl "happy end" úplný - výborná spolupráce s Městem Říčany, jejich vstřícnost a snaha pomoci člověku se znevýhodněním začlenit se do běžného pracovního života byla po zásluze odměněna. V letošním kole soutěže Zaměstnavatel roku, pořádané občanským sdružením Rytmus, která každoročně oceňuje organizace a firmy zaměstnávající lidi se zdravotním postižením na běžném pracovišti, se město Říčany umístilo na druhém místě v regionu Středočeský kraj.

Občanské sdružení FORMIKA donedávna pomáhalo se získáním pracovního uplatnění pouze lidem z města Prahy, na základě tohoto příběhu jsme se však rozhodli rozšířit poskytování služeb programu Podporované zaměstnávání FORMIKA i pro občany Středočeského kraje, kde je nabídka podobných aktivit nedostačující. Tento projekt, Podporované zaměstnávání v regionu Středočeský kraj, je v současné době realizován s finanční podporou Evropské unie v rámci PHARE 2003 RLZ.

Bc. Barbora Jančová
občanské sdružení FORMIKA