Polský prezident Lech Kaczyński řekl, že vztahy jeho země se sousedním Německem jsou zkaleny určitým stínem. Tento stín podle něj tvoří jak požadavky Němců vysídlených po druhé světové válce, tak rozhodnutí Berlína postavit nový plynovod z Ruska přes Baltské moře a vyšachovat tak z jeho trasy Polsko. Napsala to zahraniční agentura s odvoláním na polská média.


Během návštěvy Štětína na dotaz novináře, zda považuje vztahy s Německem za dobré, Kaczyński odpověděl: "Ne, na těchto vtazích leží určitý stín".


Poukázal přitom na snahy vysídleneckých organizací ze Slezska, Pomoří a bývalého Východního Pruska stavět své utrpení vyhnanců na roveň utrpení národů porobených nacisty. V tom někteří historici i značná část polského politického spektra vidí snahy o "přepisování dějin" a výsledků druhé světové války.


Kaczyński se také zmínil o připravované výstavbě plynovodu, která má spojit Rusko přímo s Německem po dně Baltu a obejít tak pobaltské republiky i Polsko. To uvedené země vnímají značně negativně jako náznak, že jsou považovány za nespolehlivé partnery, kteří by snad mohli svévolně dopravu ruských surovin do Německa nějak blokovat a způsobovat tak Spolkové republice případné problémy.


"To jsou základní překážky toho, aby bylo možné naše vztahy označit za dobré," prohlásil polský prezident. Varšava chce podle něj dobré vztahy s Německem, "ale ne za každou cenu". V těchto sporných otázkách neudělalo Německo vůči Polsku "ani nejmenší ústupek", dodal.


"Doufám, že svůj přístup změní," zdůraznil Kaczyński.
Varšava má na německo-ruská ujednání "nad hlavami Poláků" špatné historické reminiscence, protože v roce 1939 se takto nacistické Německo se sovětským Ruskem v rámci paktu Ribbentrop-Molotov tajně dohodly, že Polsko zlikvidují jako "zbytečný státní útvar mezi sebou" a vytvoří společné hranice na Bugu. Což se také v první fázi války stalo a z této hranice pak Německo v létě 1941 přepadlo SSSR.


Německá kancléřka Angela Merkelová již dříve Polsko ujistila, že Německo "si je vědomo své historické odpovědnosti", ale argumentovala, že je třeba uznat i utrpení lidí, kteří byli násilně vysídleni, když se po válce měnily hranice. Obhajovala také projekt baltského plynovodu, který zdědila od předchozího šéfa německé vlády Gerharda Schrödera. Slibovala, že plynovod bude "obecně přístupný" všem evropským zemím.