Britská vláda je pod tlakem. Nejen občané si přejí, aby vydala pracovní omezení pro Rumuny a Bulhary, jejichž země se připojí k Evropské unii následující rok 2007.


Anglický deník Guardian citoval nejmenovaného ministra z vládního kabinetu, který tvrdil, že bude zaveden systém pracovních povolení. Britské ministerstvo vnitra informaci nepopřelo, ale nepodalo další informace.


Nedávná čísla o vzrůstajícím počtu přistěhovalců vzbudil ve veřejnosti strach z toho, že budou některá odvětví trhu přetížena.


Skoro 600.000 lidí shánějících práci již přijelo do Velké Británie z osmi států, které přistoupily k Evropské unii v roce 2004, oznámil britský ministr vnitra Tony McNulty. Nejnovější čísla ukazují, že 447.000 lidí převážně z Polska a dále dalších sedmi "nováčků EU" zažádalo o práci v Británii.


McNulty nicméně zdůraznil, že počet pracujících se může blížit až 600.000 lidí, pokud by byli do celkového součtu zahrnuti také lidé sebe-zaměstnávající, jako například stavaři. Připustil, že přistěhovalci napomáhají britské ekonomice, ale na druhou stranu čísla mohou brzy naplňovat obavy z přepínání veřejných služeb.


Výzkumy potvrdily, že 427.000 lidí, kteří se úspěšně ucházejí o práci, s sebou přivedou 36.000 rodinných příslušníků - manželů, manželek a dětí.


Britská vláda předpokládala, že roční příliv pracujících z nových členských zemí se bude pohybovat okolo 15.000 lidí. Mezi květnem 2004 a červnem 2006 však bylo schváleno 427.095 žádostí o práci. Více než polovina z nich (264,560) jsou z Polska. Další přistěhovalci pocházejí z České republiky, Estonska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Slovinska a Slovenska.