Evropská unie zatím ani neuvažuje o zrušení 17 letého zbrojního embarga na Čínu. Vyplývá to z víkendového summitu EU-Asie, kde přestavitelé obou kontinentů jednali mimo jiné o statutu čínské ekonomiky nebo konfliktu v súdánském Darfúru.
Na jednání vyslovil čínský premiér Wen Jiabao požadavek, že by embargo mělo být zrušeno v co nejkratším termínu, což by podstatným způsobem přispělo k zlepšení evropsko-čínských vztahů.

Evropští představitelé uznali důležitost celé otázky, ale příslib ukončení embarga v nejbližší budoucnosti neučinili. Embargo bylo na čínskou vládu uvaleno v roce 1989 poté, co čínský režim násilně potlačil demonstraci na podporu demokracie v Pekingu. Při masakru zahynulo více než 2000 civilistů. Obě strany podepsaly prohlášení, ve kterém Čína přislíbila dodržování lidských práv v zemi.

Evropští představitelé také odmítli Číně udělit status „tržní ekonomiky“. Ještě více tak přiostřili již tak napjaté ekonomické vztahy mezi tradičními obchodními partnery. Status tržní ekonomiky hraje rozhodující roli především v tzv. antidumpingových případech – tedy v případech, kdy panuje podezření, že je zboží vyváženo za cenu, která je nižší než cena výrobní. Brusel za takové zboží považuje především čínskou obuv.

Předseda Evropské komise José Barroso uvedl požadavky, které by musela Čína splnit, aby jí byl status tržní ekonomiky udělen. Čína by podle něj musela nejprve zmírnit vliv státu na ekonomiku, vylepšit účetní standardy, konkurzní právo a reformovat sektor finančních služeb.

„Až budou tato kritéria splněna, nebudeme s udělením státu tržní ekonomiky váhat ani den“, sdělil Barroso podle britského deníku Financial Times.

Po rozšíření v roce 2004 předstihla Evropská unie Japonsko na pozici největšího čínského obchodního partnera. Obchod s EU činil v první polovině letošního roku 29 procent z celkového čínského obchodu.