ČTK oslovila ředitele technických škol a podle nich maturita z matematiky na tyto školy patří. Vedení škol vyjadřuje souhlas se záměrem ministryně školství Miroslavy Kopicové zavést povinnou maturitu z matematiky alespoň na tomto typu škol.

Ministryně o odkladu státních maturit uvažuje od svého nástupu do funkce. Ve středu poslancům z výboru pro vědu a vzdělání řekla, že se jí nelíbí, že z povinných maturitních předmětů úplně vypadla matematika. Kopicová si proto myslí, že by bylo možné rozlišit školy na humanitně a technicky zaměřené. Na těch druhých by studenti maturitu z matematiky složit museli.

Taková podoba zkoušek by se líbila například řediteli Střední školy průmyslové na pražském Proseku Jiřímu Bernátovi. "U některých oborů povinnost vykonat maturitu z matematiky už máme," tvrdí. Schvaluje také koncepci státních maturitních zkoušek. Podle Bernáta je potřebné porovnávat školy podle jasně daného měřítka.

Také ředitel další pražské průmyslové školy, František Bártl, souhlasí s tím, že by studenti středních škol technického zaměření měli u "zkoušky dospělosti" matematické znalosti prokázat. Jeho svěřenci si nyní mohou vybrat, jestli chtějí odmaturovat z matematiky nebo cizího jazyka. Podle Bártla v naprosté většině volí právě matematiku. "Je však důležité, kdo ji vyučuje. Ne každý pedagog dokáže studenta na zkoušku z matematiky důkladně připravit," upozorňuje na možná úskalí Bártl.

Povinné maturitě z matematiky by se za jistých okolností nevyhýbala ani gymnázia. "Musel bych vidět přesnou koncepci, abych se mohl vyslovit pro zavedení," míní například ředitel vodňanského gymnázia Martin Schacherl. "Pokud by byla tak jednoduchá jako koncepce pro český jazyk, tak by ji naši studenti určitě zvládli," dodal. K odkladu státní maturity je však skeptický. Podle něj se jejich podoba plánuje tak dlouho, že jejich další příprava už zásadní změny přinést nemůže.

Maturity jsou nyní v pravomoci škol a jejich úroveň se někdy výrazně liší. Nový školský zákon počítá s tím, že od školního roku 2007/2008 se jejich podoba podstatně změní. Měly by mít dvě části - státní a školní. Obsah, formu i kritéria společné části stanoví stát, druhá část má být věcí školy.

Zastánci této novinky si slibují sblížení úrovně "zkoušky z dospělosti" na různých školách. Maturita by podle nich také mohla hrát větší roli při přijímání na vysokou školu. ODS již před volbami navrhovala odklad státních maturit na rok 2010, ale ve sněmovně neuspěla.