Evropský parlament vyzval Evropskou komisi, aby vypracovala jasná pravidla pro vyřizování přeshraničního dědictví v rámci Evropské unie. Již léta mají každý rok desetitisíce Evropanů problémy se získáním dědictví v zahraničí a počet složitých případů stoupá od rozšíření unie na východ v roce 2004, uvedla agentura AFP.


Europoslanci nepožadují zrušení jednotlivých dědických pravidel v 25 zemích EU a jejich nahrazení jednotným unijním systémem, ale chtějí, aby se zavedla společná kritéria pro určování pravomocí a zákonů a usnadnilo se respektování soudních rozsudků v této otázce mezi státy.


"Je již dost problémů s dědictvími v zemi. Když se to týká více zemí, může se to stát ohromně složité," řekl křesťanskodemokratický poslanec Kurt Lechner z Německa, kde donedávna pracoval jako notář. Jako případ uvedl dědictví po Britovi, který bydlel v Německu a měl vedlejší rezidenci ve Francii. Německé úřady považují za určující státní příslušnost zemřelého, zatímco pro francouzské je to místo, kde se nemovitost nachází.