Úpadek technického vzdělávání a učňovského školství v Rumunsku znepokojuje zahraniční investory. Obávají se, že zakrátko nenajdou dost kvalifikovaných pracovníků pro své podnikání v této zemi. Příkladem podle agentury AFP může být francouzsko-německo-španělské konsorcium Eurocopter, které před čtyřmi lety podepsalo dohodu s rumunským státním leteckým podnikem IAR o servisu a opravách vrtulníků typu Puma, Alouette, Ecureil či Dauphin.


"Máme 92 pracovníků, zejména mechaniky a elektrikáře z IAR, které jsme přeškolili ve Francii a Německu. Ale hrozí nám, že už nenajdeme mladé odborníky na uspokojivé úrovni," prohlásil generální ředitel Eurocopter Romania Jean-Louis Mascle během podnikatelské konference v Brašově. Mascle za přitakání dalších investorů pochválil profesní zručnosti rumunských pracovníků z "historicky německého regionu" Sedmihradska. Ale postěžoval si, že se rychle vytrácejí za lepšími výdělky do západní Evropy a USA, kde už pracují na dva miliony jejich krajanů.


I o mladé rumunské informatiky, finančníky a manažery je v zahraničí zájem, jak potvrdil šéf Alcatelu a prezident francouzsko-rumunské obchodní a průmyslové komory Dan Bedros. Postěžoval si však, že rumunské školství zanedbává výchovu učňů v manuálnějších oborech, jako jsou mechanici, zedníci či tesaři. V oborech jako textilní a kožedělný průmysl roli státu nahrazují zejména italští investoři, využívající v tomto směru i pomoci Evropské unie.


Shodou okolností francouzský velvyslanec na fóru mohl oznámit, že diplomaté právě jednají o uzavření dohody o technickém vzdělávání. Ta by měla pomoci rozšířit úzké hrdlo pro zahraniční investory, které Bukurešť nutně potřebuje, chce-li udržet více než šestiprocentní hospodářský růst jako letos.