Přestože vláda měla otázku otevření pracovního trhu pro občany Bulharska a Rumunska projednávat už včera, nakonec se rozhodla tuto problematiku z jednání stáhnout. Důvodem je příprava celkové analýzy, která by měla být podkladem pro jednání vlády příští týden.


Česká republika by podle dřívějších prohlášení vládních představitelů neměla zaměstnávání Bulharů a Rumunů u nás bránit. Ministr sociálních věcí uvedl, že pokud by ČR „zavedla tzv. přechodné období a neumožnila jim po určitou dobu volný vstup na svůj trh práce, oslabila by svou vyjednávací pozici“. Tím je míněna snaha ČR a dalších nových členských zemí o přístup na pracovní trhy starých členů Unie, které přechodné období omezující volný pohyb pracovníků zavedly. Na druhé straně Nečas zdůraznil, že pokud by většina zemí EU své pracovní trhy Bulharsku a Rumunsku neotevřela, „muselo by své záměry přehodnotit nejspíš i Česko“.


Dosud se k otázce volného pohybu pracovních sil z Bulharska a Rumunska vyslovilo osm členských zemí. Velká Británie a Irsko, které nezavedly žádná omezení pro pracovníky ze zemím, které k EU přistoupily v květnu 2004, uplatní na občany Bulharska a Rumunska přechodné období. Také Španělsko svůj pracovní trh Bulharům a Rumunům neotevře. Naopak Estonsko, Finsko, Polsko, Slovensko a Švédsko uvedly, že k žádným omezujícím opatřením na pracovním trhu vůči Bulharsku a Rumunsku nepřistoupí. Dá se očekávat, že Německo a Rakousko, které se ještě nevyjádřily, svoje pracovní trhy nováčkům nezpřístupní.