Členské státy Evropské unie nedělají dost pro to, aby zamezily rasistickým incidentům a diskriminaci menšin. Podle evropského monitorovacího centra pro rasismus a xenofobii (EUMC) se to týká především pracovních příležitostí, bydlení a školství. Českou republiku spolu se Slovenskem a Maďarskem kritizovalo EUMC ve své výroční zprávě za "segregaci" Romů, převážně ve vzdělávání.


Za stávající neutěšenou situaci může podle této organizace se sídlem ve Vídni nedostatek monitorovacích mechanismů v mnoha státech, s jejichž pomocí by vlády sledovaly dopad sociální a ekonomické politiky na život menšin.
"S výjimkou několika uklidňujících příkladů dobré praxe dnes nemohu říct, že by v boji proti rasismu a xenofobii nastalo v členských zemích EU zlepšení," uvedla Anastasie Crickleyová z EUMC.


Problém diskriminace a vylučování menšinových etnik ze společnosti se podle výroční zprávy projevil v plné hloubce po útocích na londýnskou hromadnou dopravu z července 2005, které spáchali britští muslimové, a po nepokojích na chudých pařížských předměstích, kde žijí převážně přistěhovalci.


Terčem násilností a rasistických trestných činů je podle Crickleyové hlavně osm milionů evropských Romů. "Rovněž židovská komunita je neustále obětí antisemitských incidentů. Zvláště znepokojivý je nárůst nenávisti vůči muslimům," dodala Crickleyová.


Česká republika má podle EUMC školský systém, který vede v případě Romů k nerovnému přístupu ke vzdělávání.
Všechna potřebná data mají k dispozici a poskytly je monitorovacímu centru pouze dvě země, Finsko a Británie. Naopak žádné statistiky ohledně násilí a rasistických činů si nevede pět států, a to Řecko, Španělsko, Itálie, Kypr a Malta.