Evropané mají k mobilitě teoreticky pozitivní postoj, avšak nedokazují to v praxi, tvrdí zpráva Eurofondu. 62 procent si myslí, že mobilita je “dobrá věc”. Na druhé straně však jen čtyři procenta dotázaných někdy pracovaly v jiné zemi EU a jen 3 procenta mimo Evropskou unii. 3,1 procenta naznačilo, že by se v následujících pěti letech mohly přestěhovat do jiné země v rámci EU.


Hlavní faktory, které uváděli respondenti jako ty, které je vedou k překročení hranic, je možnost objevovat nové prostředí, poté následuje očekávání lepších pracovních podmínek a vyššího příjmu pro domácnost. Zpráva však také vrhá pochybnosti na to, zda bude přitom možné udělat něco s faktory, které 95 procentům Evropanů brání udělat podobný krok – většina považuje za hlavní nevýhodu riziko ztráty své sociální sítě a podpory ze strany přátel a rodiny.


Občané z deseti nových členských států mají o mnoho menší zkušenosti s přesuny do jiných zemí EU v porovnání s původní “patnáctkou” – jen jedno procento občanů z nových členských států se přestěhovalo do ciziny (oproti 3 procentům v EU-15). V budoucnu, tvrdí zpráva, zůstanou občané zemí střední a východní Evropy více usazeni, než občané zemí původní “patnáctky”. Obavy z masové migrace, které pravidelně víří hladinu veřejného mínění v některých původních zemích EU, jsou tímto podle zprávy vyvráceny.