Oznámení EK o “slušné práci” z 24. května 2006 je v souladu s pracovními standardy, definovanými Mezinárodní organizací práce (ILO). Cílem je podpora práva na participaci v odborech, svoboda kolektivního vyjednávání, boj proti nucené práci, práci dětí a moderním podobám otroctví.
Oznámení EK chce jít dále, než je zajištění minimálních pracovních práv. Jasně stanovuje, jak podporovat slušnou práci a spojení rozvoje s „hodnotami a principy konání a vládnutí, které spojují ekonomickou konkurenceschopnost se sociální spravedlností“.
Pokud jde o skutečnost, že polovina pracujících na světě pracuje za méně než dva dolary na den a polovina je bez sociálních práv, komisař pro sociální věci a zaměstnanost Vladimír Špidla řekl: „Nabídka slušné práce pro všechny je způsob, jak bojovat proti těmto nerovnostem. Vyšší ekonomický růst není zárukou lepších pracovních míst a nižší chudoby – ekonomický a sociální pokrok musí jít ruku v ruce.“
Komisař pro obchod Peter Mandelson k tomu dodal: „Obchod vytváří pracovní místa a slušná pracovní místa pomáhají lidem dostat se z chudoby. Ale obchod a sociální politiky musí pracovat spolu, aby byl zajištěn ekonomický růst založený na spravedlnosti a základních pracovních právech.“
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist