Oznámení EK o “slušné práci” z 24. května 2006 je v souladu s pracovními standardy, definovanými Mezinárodní organizací práce (ILO). Cílem je podpora práva na participaci v odborech, svoboda kolektivního vyjednávání, boj proti nucené práci, práci dětí a moderním podobám otroctví.


Oznámení EK chce jít dále, než je zajištění minimálních pracovních práv. Jasně stanovuje, jak podporovat slušnou práci a spojení rozvoje s „hodnotami a principy konání a vládnutí, které spojují ekonomickou konkurenceschopnost se sociální spravedlností“.


Pokud jde o skutečnost, že polovina pracujících na světě pracuje za méně než dva dolary na den a polovina je bez sociálních práv, komisař pro sociální věci a zaměstnanost Vladimír Špidla řekl: „Nabídka slušné práce pro všechny je způsob, jak bojovat proti těmto nerovnostem. Vyšší ekonomický růst není zárukou lepších pracovních míst a nižší chudoby – ekonomický a sociální pokrok musí jít ruku v ruce.“


Komisař pro obchod Peter Mandelson k tomu dodal: „Obchod vytváří pracovní místa a slušná pracovní místa pomáhají lidem dostat se z chudoby. Ale obchod a sociální politiky musí pracovat spolu, aby byl zajištěn ekonomický růst založený na spravedlnosti a základních pracovních právech.“