Transparency International (TI) zveřejnila 7. prosince, dva dny před Mezinárodním dnem boje proti korupci, výsledky Barometru 2006. Výsledky zprávy o globálním stavu korupce jsou znepokojivé. Na základě průzkumu veřejného mínění, které pro TI uskutečnil Gallup International, zkoumá zpráva rozsah korupce v životě obyčejných lidí.


Většina respondentů nemá moc pozitivní obraz o snahách jejich vlád v boji proti korupci. 69 procent tvrdí, že jejich vlády nejsou v této oblasti efektivní, anebo že se o boj proti korupci vůbec nepokoušejí, nebo ji dokonce přímo podporují. V globálním měřítku si jen 22 procent lidí myslí, že kroky jejich vlád jsou “efektivní” nebo “velmi efektivní”. V Evropě považuje vládní protikorupční politiku za neefektivní 42 procent lidí.


Většina lidí považuje politické strany za instituce nejvíce ovlivněné korupcí, po nich následují parlamenty a jiné legislativní orgány a následně podnikatelský sektor. Policie je na vrcholu žebříčku pokud jde o osobní zkušenost s úplatky, v celkovém vnímání korupce je na čtvrtém místě.


Respondentů se výzkum dotazoval také na to, jak korupce ovlivňuje jejich každodenní osobní, ekonomický a politický život. Politický život je považován za oblast nejvíce ovlivněnou korupcí. Procento lidí, kteří se domnívají, že korupce ovlivňuje jejich osobní život, mezi regiony výrazně kolísá – v Evropě je to 22 procent (osobní život do značné míry ovlivněný korupcí).


Nejnižší úroveň korupce mezi 62 hodnocenými zeměmi byla zaznamenána ve Finsku a na Islandu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist