Podle současných pravidel rotuje předsednictví v půlročních intervalech mezi členskými státy. Předsedající země EU dohlíží na předjednanou agendu a může tak ovlivnit směr, kterým se EU v některých oblastech vydá. Úspěch v předsednictví je věcí prestiže pro každý členský stát.


Po dobu svého předsednictví se Finsko snažilo uspět především v oblastech: rozšíření EU, energetická politika, posílení konkurenceschopnosti EU, boj proti globálnímu oteplování, otázka imigrace, vztahy EU-Rusko. Přesto ne všechny finské snahy byly úspěšné, ale podařilo se dosáhnout několika důležitých výsledků.


Krize na Blízkém východě
Začátek finského předsednictví byl významně ovlivněn krizí na Blízkém východě. V době konfliktu Izraele s militantním hnutím Hizballáh sehrála EU nemalou roli při vyjednávání a její podíl na ukončení bojů není nepřehlédnutelný.


Směrnice REACH
Na legislativní frontě dosáhlo finské předsednictví rovněž významných úspěchů. Po několika letech vyjednávání byl schválen program REACH, který novelizuje chemickou legislativu EU. Druhým úspěchem je přijetí tolik diskutované direktivy o službách, která v minulém roce při svém vyjednávání vyvolala protesty v několika kandidátských zemích.


Vyjednávání s Tureckem
Finsko vedlo bilaterální rozhovory s členskými státy o euroústavě. Podařilo se mu toto téma oživit a detailní zprávu o výsledcích jednání v dohledné době odevzdá Německu. Hlavním tématem posledních týdnů však byla problematika přístupových jednání EU s Tureckem. Finsku se nepodařilo dospět ke konečnému řešení turecko-kyperského problému, avšak úspěšně zažehnalo krizi, ve které se přístupová jednání ocitla. Stanoviska jednotlivých členských zemí se lišila, a proto je úspěchem konsenzus dosažený na summitu minulý týden. Ten počítá s dočasným zmrazením přístupových rozhovorů z jejich třiceti pěti kapitol jen v osmi.


Smlouva EU-Rusko
Dalším problémem, k jehož řešení chce Finsko přispět v průběhu posledních dnů tohoto roku, je dohoda na rámci při vyjednávání nové smlouvy EU s Ruskem. Rokování se ocitla ve slepé uličce po polském veto, které Varšava odmítá odvolat, pokud Rusko nezruší zákaz dovozu polského masa. Minulý týden se vztahy s Ruskem ještě zhoršily, když Moskva pohrozila, že zakáže k 1. lednu 2007 veškerý dovoz potravin z EU. Výjimka by mohla platit pro Dánsko, Holandsko, Francii, Irsko, Německo a Itálii.


Nejzásadnějšími prioritami nadcházejícího německého předsednictví se už zaobírala také německá kancléřka a její kabinet:

          * Oživení ratifikačního procesu Ústavní smlouvy EU
          * Energetická bezpečnost
          * Boj proti změně klimatu



A jak to bude s Německem?
Motto německého předsednictví má být: "Společně může Evropa uspět." V březnu 2007 by měla německá vláda přijít s "berlínskou deklarací", která přehodnotí cíle a hodnoty EU.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist