Přední představitelé Evropské unie se shodli na posílení agentury Frontex, jejíž úlohou je kontrola hranic. Činnost této agentury má být v roce 2007 koordinovaná s důkladnými hlídkami u pobřeží Malty a ve středojižní části Středozemního regionu.


Závěrečná zpráva summitu uvádí: „Frontex se naléhavě žádá, aby završil své současné úsilí o zřízení centralizovaných záznamů technického vybavení členských států, které by se mohly poskytnout jinému členskému státu, a aby do konce dubna 2007 předložil Radě zprávu o pokroku… Frontex se vyzývá, aby spolu s členskými zeměmi regionu na jižních mořských hranicích co nejdříve zřídil stálou síť středozemních pobřežních hlídek.


Lídři také souhlasili s potřebou širšího dialogu se zeměmi původu a transitu, aby se „prohloubilo partnerství mezi EU, africkými a středomořskými státy, a to rozšířením dialogu a posílením praktické spolupráce“.


Diskuze k návrhu Evropské komise, aby se urychlila tvorba rozhodnutí v oblasti spravedlnosti použitím Lucemburského kompromisu (umožňuje využít národní veto a zároveň nezablokuje dohodu pro jiné země) v současných smlouvách o EU.


Polský prezident Lech Kaczynski popsal debatu jako „živou diskuzi, s Polskem na straně opozice, ale nejsme v tom sami“. Německo, Velká Británie a Irsko jsou také vnímáni jako hlavní oponenti přesunu rozhodování v oblasti spravedlnosti na evropskou úroveň.