Po neúspěšných referendech o Ústavní smlouvě EU ve Francii a Nizozemí (2005) se Evropská unie ocitla v politické krizi. “Období reflexe”, vyhlášené na dalším summitu EU, nepřineslo doposud žádné řešení otázky budoucnosti euroústavy, které by uspokojilo všechny členské země. K 1. lednu 2007 ratifikuje ústavu EU 18 z 27 členských zemí.
Na tiskové konferenci v Bruselu Steinmeier řekl, že oproti velkým očekáváním německé předsednictví “nesvede zázraky, převezme jen zodpovědnost za otázky, o které se v současnosti v souvislosti s euroústavou jedná”.
Frank-Walter Steinmeier označil ústavní krizi za “nápis na stěně” pro Evropu. Německo je stále nejvyšším přispěvovatelem ze společného rozpočtu EU, což mu společně s lidnatostí země dává velkou váhu v evropské politice.
Hlavním cílem Německa bude proto lepší vysvětlení projektu občanům, a to srozumitelným jazykem, což má kulminovat podpisem “Berlínské deklarace” 25. března 2007 při příležitosti 50. výročí podpisu Římských smluv. Předsednictví chce spolu s členskými zeměmi vytvořit cestovní mapu pro ústavní text, který bude prezentovaný na červnovém summitu EU v roce 2007.
Cílem je, aby všechny členské země ratifikovaly dokument před volbami do Evropského parlamentu a jmenováním nové Evropské komise v roce 2009.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist