Maďarsko by mělo svůj pracovní trh pro uchazeče o práci z nových členských zemí otevírat podle tamější vlády "ve fázích". Blíže ovšem tyto fáze maďarská vláda nespecifikovala. Zdůraznila ale, že dojde k rozšíření oblastí, ve kterých bude pracovní povolení udělováno automaticky. Z původně navrhovaných 140 oblastí se vláda rozhodla tento druh pracovního povolení udělovat ve 219. Jedná se zejména o profese, ve kterých je nedostatek pracovních sil, jako např. zdravotnictví nebo stavebnictví.


Maďarsko je tak první členskou zemí EU ze střední a východní Evropy, která zavede restriktivní opatření pro pracovníky z Bulharska a Rumunska. Naopak Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Estonsko, Litva a Lotyšsko se rozhodly zpřístupnit své pracovní trhy.


Ze starých členských zemí přechodné období týkající se volného pohybu pracovních sil z Bulharska a Rumunska zavedou Německo, Španělsko, Irsko, Velká Británie, Řecko, Francie, Rakousko, Dánsko a Nizozemsko. Na druhé straně Finsko a Švédsko uvedly, že k žádným omezujícím opatřením na pracovním trhu vůči Bulharsku a Rumunsku nepřistoupí.