Desetina až polovina neplodných žen trpí endometriózou. Je to onemocnění, při kterém se částečky děložní výstelky - endometria - nacházejí mimo děložní dutinu. Tato ložiska reagují na působení vaječníkových hormonů. Mohou se usazovat na jakémkoli orgánu v těle ženy s výjimkou sleziny. Většinou jsou však postiženy děloha, vejcovod a vaječník. Sdělila to vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu endometriózy při Gynekologicko-porodnické klinice Všeobecné fakultní nemocnice Hana Hrušková.


hruskova_LW.jpgSpolečným příznakem jakékoli endometriózy jsou nádorovitá zduření postiženého orgánu a cyklicky se opakující intenzivní bolest, která začíná dva až tři dny před prvním dnem menstruace.


Pokud je endometrióza v dutině břišní rozsáhlá, způsobuje srůsty, které omezují pohyblivost vejcovodu, popřípadě ho mohou uzavřít a vajíčko nemůže postupovat do dělohy. Ženy trpící endometriózou mají častěji potíže s ovulací, s produkcí hormonu ve vaječníku a s vývojem vajíček. Neplodnost může způsobit i porucha, při níž nedojde k prasknutí drobné cysty, která obsahuje vajíčko. Rovněž porucha imunitního sytému žen s endometriózou se může podílet na neplodnosti.


Téměř 4000 žen s diagnózou endometriózy za tři roky vyšetřili ambulantně lékaři Centra pro její diagnostiku a léčbu Všeobecné fakultní nemocnice. Operaci podstoupilo 300 žen. Pražské centrum je jedno ze tří takto specializovaných zařízení v České republice. Další jsou v Brně a Ostravě.