Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun při své první zahraniční cestě po lednovém nastoupení do úřadu v Bruselu jednal s vysokými představiteli Evropské unie. Ujistil je především o tom, že co se týče řešení klíčových otázek zahraniční politiky, je OSN s EU zajedno. Podpořil také italskou iniciativu na celosvětový zákaz trestu smrti, o níž se hovořilo na lednovém setkání evropských ministrů vnitra a spravedlnosti.


Mezinárodní společenství by podle Pan Ki-Muna mělo usilovat o to, aby absolutní trest nebyl uplatňován. "Život je vzácný a každá lidská bytost má právo na důstojný život, lidský život je třeba chránit a respektovat," řekl.


Evropská "sedmadvacítka" zřejmě debatu o zákazu trestu smrti, která by na půdě OSN měla proběhnout v nejbližších měsících, podpoří. Odmítavé stanovisko se čeká ze strany Spojených států a Číny, kde je trest smrti běžně uplatňován.
Pan se dopoledne setkal s vysokým představitelem Evropské unie pro zahraniční politiku Javierem Solanou. Novinářům poté sdělil, že OSN pod jeho vedením hodlá k "oboustrannému prospěchu" dále posílit vztahy s EU a úzce spolupracovat například při řešení situace na Balkáně, v Africe nebo na Blízkém východě. "Přirozené partnerství" OSN a EU akcentoval generální tajemník i po setkání s předsedou Evropské komise Josém Barrosem.


Oba politici odpovídali mimo jiné na dotazy ohledně statusu srbské provincie Kosovo, ale kromě obecných ujištění o tom, že jim jde o stabilitu v regionu, odmítli před pátečním zveřejněním zprávy zvláštního pověřence pro Kosovo OSN Marttiho Ahtisaariho sdělit jakékoli podrobnosti.


Podle dnešního vyjádření samotného Ahtisaariho bude jádrem jeho plánu pro Kosovo především snaha o ochranu práv tamějších etnických menšin, především srbské, a silná mezinárodní přítomnost.