Vyvezeme na Slovensko i naši televizní revoluci?


Český mediální export na Slovensko má úspěch. Tuzemští novináři, kteří v minulých letech obsadili v médiích pod Tatrami hned několik šéfovských postů, mají slušnou pověst. Například deník Pravda se pod vedením Petra Šabaty - bývalého šéfredaktora MF Dnes - proměnil v moderní evropské noviny. Zdeněk Šámal - ředitel zpravodajství na ČT - vybudoval celoformátovou zpravodajskou televizi TA3. A Vladimír Mužík si v roli šéfredaktora bulvárního deníku Nový čas vedl tak dobře, že ho nakladatelství Ringier loni dosadilo do téže role v českém Blesku.

Muž, který "umí" politiky

Zato s novým ředitelem Slovenské televize jsou problémy. Od loňského prosince je jím Radim Hreha. Je to sice Slovák, svou mediální kariéru však začal v Česku. Opozice a část médií ho teď na Slovensku obviňuje, že ohrožuje nezávislost veřejnoprávní televize a že ji podřizuje politickým tlakům. Že Hreha "umí politiky", jako se u nás ošklivě říká, prokázal už v Česku. V médiích působil na pomyslné opačné straně barikády, lépe řečeno přímo na ní. Nebyl totiž novinářem, nýbrž lobbistou, který pracoval pro soukromou televizi Nova.

Uvolněte ho, prosím

Jak se z mediálního lobbisty stal Radim Hreha ředitelem veřejnoprávní televize, a to ještě v sousedním státě?
Nesmíme zapomenout na krátké intermezzo, kterým bylo na jaře roku 2006 jeho působení v roli šéfa sekretariátu generálního ředitele ČT Jiřího Janečka. To bylo překvapivé. Zaměstnal Janeček Hrehu proto, že ho považoval za schopného? Anebo proto, že si cenil jeho kontaktů s politiky?
Hrehu každopádně "zrušil" herec a moderátor Jan Kraus, který melodramaticky pohrozil, že buď z ČT odejde Hreha, nebo on. Šel samozřejmě Hreha, podle svých slov však zůstal Janečkovým externím poradcem. Když se v prosinci stal novým ředitelem STV, moderátor Kraus, který má svůj pořad i v jedné ze slovenských soukromých televizí, ho patřičně uvedl. "Pro nás je dobrá zpráva, že jsme ho vypudili, pro STV je špatná zpráva, že ho tam mají," řekl deníku Sme. Nazval Hrehu také "symbolem amorálního parazitismu", "nýmandem" a "představitelem sprosté manipulace".
Konflikt v STV na sebe nenechal dlouho čekat. Hreha odvolal nejprve šéfa zpravodajství a krátce poté také šéfa publicistiky. Vyměnil tedy lidi na dvou postech, které v každém médiu nejvíc ovlivňují jeho nestrannost, případně politickou orientaci.
Že je personální obsazení STV výsledkem politických dohod, nepřímo potvrdil i místopředseda HZDS Urbáni, když se nechal slyšet, že si strany vládní koalice rozdělily v televizi sféry vlivu, a HZDS "dostala" zpravodajství.
To pravé drama však přišlo až v lednu a jeho hlavním aktérem se stal známý novinář Štefan Hríb, moderátor diskusního pořadu Pod lampou. Ten si do vysílání pozval odvolaného šéfa publicistiky a místo avizované diskuse o vědě se mluvilo o televizi. "Nevíme, jestli je Slovenská televize ještě svobodná," řekl Hríb, a pořad předčasně ukončil.

Pod lampou je tma

Na Slovensku je tak opět žhavým tématem svoboda slova. Soudě dle komentářů je většina deníků spíše proti Hrehovi. Navíc, Štefan Hríb je šéfredaktorem vlivného časopisu Týždeň, který pro obhajobu "své věci" neváhá použít: minulý týden byl spor o pořad Pod lampou titulním tématem čísla, a šéfredaktor nechal otisknout na obálce svou fotografii.
Odborná veřejnost na Slovensku je rozpolcená: část se shoduje na tom, že Hrehovo zvolení ředitelem bylo výsledkem politické dohody. Někteří však upozorňují, že i druhá strana - zejména Štefan Hríb - se chová nekorektně.
To je ideální prostředí pro lobbistické hry. Tohle riziko je ostatně přímo zakódováno v samé podstatě veřejnoprávních médií: nepatří nikomu a zároveň všem, a jsou to politici, kteří jejich řízení prostřednictvím více či méně dokonalých mechanismů ovládají.

Krach, nebo vzpoura

Známe to dobře i z Česka, kde se na přelomu let 2000 a 2001 bojovalo pod praporkem "svobody slova" o vliv. Ten boj tehdy vyhrála "lobby pravdy a lásky", posléze instalovaný šéf Janeček byl však už velmi nedokonalým výsledkem kompromisu mezi touto lobby a politiky opoziční smlouvy.
Vzedmutí emocí na obrazovce a v přímém přenosu v pořadu Pod lampou ostatně právě českou televizní krizi připomíná. A byl to Jan Kraus, který v již zmíněném rozhovoru řekl: buď STV Hreha přivede ke krachu, anebo se proti němu zvedne podobná vzpoura jako v ČT před šesti lety.
Otázka zní, zda právě tenhle mediální export Slovensko potřebuje.
Autor je novinář

každý čtvrtek
o médiích a lidech v nich