Program eTwinning funguje již od roku 2005, kdy byl spuštěn jako součást iniciativy Komise e-učení. Mezi jeho hlavní cíle patří přispět k širšímu využití počítačů při komunikaci mezi školami a tak podporovat mezikulturní dialog. V oblasti vzdělávání jej od ostatních inicativ EU odlišuje to, že v jeho rámci nejsou poskytovány žádné granty. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že školy nemají určený druh spolupráce a je na nich, zda se bude jednat o krátkodobé či dlouhodobé projekty. Kromě svobody volby způsobu kooperace je ještě dalším plusem naprosto minimální administrativa nutná k vytvoření projektu.

Program eTwinning je v současné době součástí nového programu celoživotního vzdělávání EU na léta 2007-2013. Centrální podporu internetového portálu eTwinning zajišťuje středisko European Schoolnet.

Již podruhé se v historii programu udílely ceny nejlepším projektům spolupráce eTwinning na výroční konferenci, která se letos konala pod heslem „eTwinning: minulost, současnost a budoucnost“. Úvodní řeč pronesl komisař pro vzdělání, odbornou přípravu, kulturu a mládež Ján Figeľ, který také slavnostně předal ceny všem vítězům.

Ocenění se dělí do několika kategorií dle věku. V té pro nejmladší (4-11 let) vyhrál společný projekt Základní a mateřské školy v Sivicích (Česká republika) a Základní školy z Omšenie (Slovenská republika). Odbornou porotu zaujal svým názvem – Perníková chaloupka, a hlavně také tím, že se do něj zapojili nejen žáci, ale i místní komunity.

Program eTwinning již dokázal svou úspěšnost. V průběhu dvou let vzrostl počet zúčastněných škol dvojnásobně na dvacet tři tisíc. Soutěže o nejlepší projekt se letos zúčastnilo na osm tisíc škol.