Otázka výběru investiční strategie je zcela klíčovou

Poradce musí vzhledem k charakteru tohoto produktu správně analyzovat potřeby klienta a možnosti, které jsou na trhu k dispozici. Je nutné si uvědomit zejména dvě skutečnosti. Jedná se o dlouhodobou investici a nemá absolutně žádný význam o tomto produktu uvažovat pokud není klientův investiční horizont delší než 10 let. Druhou skutečností je nákladovost, která je zejména v prvních letech velmi vysoká.

Na výběr je pro klienta obvykle několik vzorových portfolií a mnohdy velmi široká škála samostatných podílových fondů, které klient může kombinovat dle vlastního uvážení a doporučení poradce.

KONZERVATIVNÍ VARIANTA JE PRO IŽP NEVHODNÁ

Zjednodušeně lze podílové fondy rozdělit na tři základní skupiny. První skupinu tvoří fondy peněžního trhu charakteristické nízkým rizikem, krátkým investičním horizontem a nízkým výnosem. Tyto fondy jsou pro investiční životní pojištění naprosto nevhodné a poradce by měl klienta upozornit, že klient by do nich takto neměl nikdy investovat. Bylo by velkým překvapením kdyby po započtení veškerých nákladů dosáhla tato investiční strategie plusových hodnot.

DLUHOPISOVÉ FONDY SE HODÍ PŘEDEVŠÍM KE KONCI IŽP

Druhou skupinou podílových fondů jsou fondy dluhopisové. Jejich riziko je již vyšší, dlouhodobě však poskytují vyšší výnosy a investiční horizont je střednědobý. Tato skupina je však poněkud strukturovanější a nalezneme zde jak fondy investující do jistých dluhopisů (např. státní dluhopisy Německa) tak fondy investující do dluhopisů, které vydali poměrně rizikovější emitenti (např. malé společnosti v Latinské Americe). Skupina dluhopisových fondů je vhodná pro konzervativní klienty, ale ani dluhopisové fondy by, podle mého názoru, neměly hrát ve zvolené strategii investičního životního pojištění prim. Dluhopisové fondy hrají svou nezastupitelnou roli především s blížícím se koncem investičního životního pojištění. Klient by měl využít výhodného zpoplatnění přechodu z akciových fondů do dluhopisových a s blížícím se závěrem postupně přesouvat aktiva od akciových fondů k dluhopisovým. Pro velice konzervativního klienta bych na počátku dluhopisové fondy v určitém rozsahu portfolia mohl doporučit, ale vždy s vědomím, že charakteru produktu investiční životní pojištění podstatně více vyhovují akciové fondy.

U AKCIOVÝCH FONDŮ JE DŮLEŽITÝ DLOUHODOBÝ INVESTIČNÍ HORIZONT

Pro akciové fondy hovoří dva důležité argumenty. Samozřejmě dlouhodobost investice a také tzv. cost average efekt neboli průměrování ceny. Tento efekt totiž při pravidelných měsíčních nákupech přináší podstatné snížení rizika i u relativně velice rizikových investic. Nejlepší výsledky přináší tento efekt právě u maximálně rozkolísaných akciových fondů. V nabídce mnoha pojišťoven se postupně objevují velice kvalitní akciové fondy a je skutečně z čeho vybírat. Pojišťovny již nenabízejí pouze fondy, které řídí samy, ale často jsou v nabídce i fondy od renomovaných specializovaných nezávislých správců.

NOVINKA NA TRHU

Příkladem vydařeného produktu, který podle mého názoru stojí za zmínku, může být investiční životní pojištění Skandia.

Toto pojištění je především konstruován jako investiční produkt. Pojistná část produktu je minimalizována, čímž se celý produkt stává velice průhledným a přitom umožňuje využívat daňové výhody spojené s životním pojištěním.

Zcela netradiční je široká nabídka podílových fondů do kterých jsou vkládány finanční prostředky klientů. Jedná se o výběr cca 50 dlouhodobě nejkvalitnějších podílových fondů od různých investičních společností z celého světa. Mnohé fondy nejsou v ČR dostupné jiným způsobem než prostřednictvím právě tohoto životního pojištění. Vzhledem k tomu, že minimální měsíční investice je 35 eur a je možnost tuto investici rozdělit až do 10 různých fondů, tak již za cca 100 Kč měsíčně může klient investovat do velice kvalitního, jinak těžce dostupnému, podílového fondu. Nabídka je rozšířena také o garantované fondy, které klientů skýtají jistotu alespoň minimálního výnosu pokud se akciovým trhům vůbec nedaří.

Časopis Fondshop, který se zabývá podílovými listy, analyzoval tento produkt již v loňském roce a dospěl k závěru, že se jedná o mimořádně kvalitní produkt v rámci investičního životního pojištění.

PŘÍKLAD MOŽNÉHO SLOŽENÍ PORTFOLIA

Obvykle klient neuvažuje pouze o jednom produktu, ale chce komplexní řešení své finanční situace. Toto řešení zahrnuje obvykle produkty řešící riziko (majetek, smrt, invalidita...) i produkty řešící investici (penzijní fond, jednorázová investice do fondů...). Některé produkty tyto pohledy ještě kombinují (investiční životní pojištění). Pokud budeme vycházet z toho, že klientova základní rizika jsou pokryta, také je určitým způsobem vyřešena klientova likvidita a rovněž uvažujeme, že investiční horizont v investičním životním pojištění je větší než 20 let, mohli bychom hovořit o tomto doporučeném portfoliu:

20 % dluhopisové fondy v CZK

10 % akciové fondy na ČR v CZK

20 % globální akciové fondy

20 % fondy zaměřené na malé společnosti Evropě

10 % fondy zaměřené na nemovitosti

10 % fondy zaměřené na rozvojové trhy

10 % fondy zaměřené na suroviny


Pokud není k dispozici tak široké portfolio podílových fondů, je nutné nabídku upravit:

20 % dluhopisové fondy

40 % globální akciové fondy

40 % fondy zaměřené na menší společnosti a na rozvojové trhy

Zda takto zvolená strategie bude fungovat, rozřeší až budoucnost. Nicméně šanci na úspěch zvolené strategie a tedy šanci na klienta, který je s doporučeními svého poradce spokojen zvyšuje dokonalá znalost produktů na trhu, znalost principu fungování jednotlivých typů investic a především pak dokonalá znalost potřeb a investičního "profilu" klienta.

Ing. Tomáš Rampula
product manager AWD Česká republika