Opravdu bude stačit ušít třeba sako jen v jedné velikosti a bude absolutně každému. Laboratoře firmy NanoSonic už před několika lety vypracovaly prototyp takového oblečení budoucnosti.Na jeho výrobu byly použity, jak jistě očekáváte, nanotechnologie.

 

Látka, ze které je oděv zhotoven, je materiál nazývaný Metal Rubber - "kovová pryž" - čili jak název značí - sáčko či bunda se prostě na nositeli stahuje a natahuje podle jeho velikosti, nemá jedinou danou formu. Tento materiál je rovněž výsledkem výzkumů NanoSonic ve spolupráci například s Virginia Tech a jeho využití je především v elektronice.

 

Zatím se na takovéto ošacení moc netěšte, nejdříve se bude využívat ve vojenství - nano-bundy budou patřit do výbavy vojenských pilotů a potom další využití najdou ve zdravotnictví.

 

Jenže určitě civilní poptávka po takové látce na šaty bude velmi silná a vojáci se budou muset svého privilegia nano-oblečků vzdát. Představte si, že šaty paní či pána o velikosti XXX… budou úplně stejné velikosti jako šatičky na vychrtlé modelky a padnou, jakoby byly šité přesně na míru, těm baculatým i těm hubeným.

 

Díky této "oděvní technologii" by  se mohlo i hodně ušetřit - nikdy už si nekoupíte šaty, co nakonec kvůli tomu, že vám nejsou, skončí ve skříni. Obleček s vámi bude hubnout a tloustnout a zlevní se dětské oblečení - prostě kabátek poroste s děckem. Oděv se stane druhou kůží - otázkou je, jestli se takovéto oblečení bude zamlouvat všem lidem. To asi těžko. Možná se stane módním výstřelkem, možná oděvy z polymeru "kovové pryže" najdou využití jen jako pracovní oděvy nebo uniformy, možná nakonec za několik desítek let  v nich budeme chodit všichni. V tomto je budoucnost neodhadnutelná.

 

Současnost má o hi-tech oblečení poněkud jiné představy :

 

Můj oděv mě chrání…

 

Jistě víte, že pes nebo kočka dávají svoji nelibost a vztek najevo naježením chlupů na hřbetu. Zrovna tak se chová bunda, kterou v roce 2005 vymyslel Philip Worthington z Royal College of Art v Londýně - svůj projekt nazval Wearable Warnings. Princip je jasný a jednoduchý - prostě když se naštvete, naježí se červené chlupy, které jsou našité na zádech a rukávech černé bundy.

 

"Varující oděv" má čtyři stupně naježení - podle toho, jak moc jste naštvaní. Není to žert? Není. Jak tedy tato věc funguje? Ve vnitřní kapsa máte malý akumulátor, který dodává potřebnou elektřinu k zježení se chlupům a vy prostřednictvím speciálního přepínače určujete stupeň svého vzteku. Čím víc jste vzteky bez sebe, tím se ježíte a vaše bunda se stává nebezpečnější a začínáte sršet elektrickými výboji a nakonec můžete toho, kdo se vás dotkne, pěkně elektricky praštit. Na stránkách autora projektu se uvádí, že bunda je nabitá až 100 000 volty. Kdo se naštvaného člověka dotkne, tak na ten dotek asi nezapomene.

 

Tato "elektrická" bunda není ojedinělá - obleků nahrazujících elektrické obušky je na světě více -

například autory elektrické haleny z roku 2004 byli Shilpi Vaish a Kumar Roshan, studenti National Institute of Fashion Technology v  Kalkatě. Na výstavě Siggraph2006, představili bundu "No contact", Adam Whitom a Yolita Nugent.

 

 

Princip těchto ochranných oděvů - elektrických obušků, je u všech shodný. Speciální oblečení, když se jeho nositele bude chtít někdo nepatřičně dotknout, násilníka udeří patřičnými volty.

Přednost takovéto ochrany oděvem, před jinými sebeobrannými pomůckami a v některém případě i před zbraní je logická - nikdo vám ho nevezme a nepoužije proti vám.
"Konstrukce" elektrického oblečení je velice jednoduchá a rovněž si podobná - vodič, akumulátor, 9V baterka a patentek - zapínač skrytý v rukávu.

 

Elektrické ochranné oblečení je už i v prodeji (USA) - jedná se o elektrické blůzy a kabátky, zatím prý pouze pro ženy, ale chystá se i pro muže. A kolik takováto ochrana bude stát? Tisíc dolarů.

 

Možná vás také napadá, jak je elektrické oblečení zajištěno, aby neprobíjelo a ránu jste nedostali vy nebo poklidní lidé z okolí, a co když vás násilník napadne v dešti nebo jak rychle se z něj stane elektrický obušek? Otázek by jistě bylo víc, ale odpovědi zatím nikde nejsou a přitom, co se třeba stane, když  nositelka elektrické blůzky přijde do společnosti a její ochranné zařízení se nějakou náhodou aktivuje? Odpověď je jasná -  kamarádka bude chtít dotyčnou přivítat, podá ji ruku… a dostane ránu…


Dalším problémem může být fakt - jestli tvůrci těchto oděvů odzkoušeli kolik násilníků najednou může takové elektrické sáčko či blůzka vyřadit z provozu? To je rovněž důležité, pokud jen jednoho, tak je nositelce v určitých situacích celkem k ničemu, či spíše ji může uškodit - omráčením jednoho násilníka rozzuří ty zbylé... neviděla jsem policejní statistiky, násilníci možná chodí hlavně sólově… nevím.


Když si to shrnu, docházím k názoru, že po takovém oblečku vůbec nebažím.

 

příště: interaktivní a inteligentní oblečení