Některé kandidátské země se mohou ve střednědobém horizontu dostat nahoru

Finsko má celosvětově nejlepší předpoklady pro růst a firmám nabízí vynikající rámcové podmínky. Takový je výsledek žebříčku nejvíce konkurenceschopných zemí, který včera zveřejnilo Světové ekonomické fórum (WEF).
Na místě druhém se umístily Spojené státy. Česká republika a ostatní kandidátské země se umístily až za dvacátým místem, přesto podle hlavního ekonoma WEF Augusto Lopeze-Carlose udělaly letos pokrok. "Je zajímavé, že některé z východoevropských zemí a budoucích členů Evropské unie se ve vybraných oblastech vyvíjely lépe než tradiční státy unie," řekl. Pozoruhodné je tak například desáté místo Estonska v technologickém indexu. Pro srovnání, Německo je například o čtyři příčky horší.
Co se týče konkurenceschopnosti v růstu, obsadila Česká republika místo 39., před ní z ostatních kandidátských zemí bylo Estonsko na 22. místě, Slovinsko na 31. a Maďarsko na 33. pozici. Podle WEF mají některé z kandidátských zemí šanci se ve střednědobém horizontu dostat v žebříčku ještě výše.
Žebříček srovnávající konkurenceschopnost zemí vydává WEF pravidelně každý rok již od roku 1979. Pro vytvoření letošního pořadí, bylo počátkem roku dotázáno 7741 manažerů, kteří měli ohodnotit situaci v celkem 102 zemích. Kritérií pro hodnocení je přitom několik. Zčásti jsou to "tvrdá" fakta, jako například zadlužení státního rozpočtu, zčásti pak názor vedoucích manažerů na byrokracii a korupci v zemi. Tři nejdůležitější oblasti jsou: ohodnocení makroekonomických a politických rámcových podmínek a technologický pokrok.
Novinkou letos je, že směrodatná je nejen výše dluhu státního rozpočtu, ale také to, zda stát vydává prostředky na smysluplné investice či zda jimi plýtvá. Pokud by se toto měřítko aplikovalo již loni, nebyly by tenkrát Spojené státy na prvním, ale druhém místě.
"Ponaučení, které z této studie plyne, je, že dobrá kvalita a stálost politiky mají enormní dopad na umístění země v žebříčku," řekl Carlos. Na dotaz, co se mohou ostatní od jedničky Finska naučit, ekonom řekl: "Finsko je zkrátka ve všech oblastech dobré. Makroekonomické rámcové podmínky jsou dobré, politické instituce také a v oblasti technologie jsou Finové také na prvních příčkách."
Příkladem podle něj může být především finský vzdělávací systém - země tisíce jezer má na světě největší procento obyvatelstva s dokončeným vysokoškolským vzděláním. "Spoluprácemi mezi školami a firmami je vynikající jak nikde jinde na světě. Dokonce ani USA to nedokáží překonat. Nikde jinde na světě tak například má takový vysoký počet dětí přístup k internetu," chválil Carlos.

Nejvíce konkurenceschopné země světa