Praha 1. 4. 2004

Když Larry King před 18 lety přišel do CNN, nebyl to již žádný nováček, ale také nebyl žádnou hvězdou. Bývalý obyčejný rozhlasový moderátor lokálního rozhlasu kdesi na Floridě si ale brzy získal své diváky výjimečností svého přístupu k těm, které zpovídal. Žádné ostré otázky na tělo, žádné osobní útoky a nečekané „podrazy“, ale prostě jen příjemný, ovšem otevřený rozhovor i na téma, které ne vždy bylo hostu po chuti. To je recept Larryho na divácky úspěšné interview. Host přitom nemusí být nutně obecně známý a na vrcholu – jde spíše o to, aby byl zajímavý. Nicméně asi stěží najdeme na této planetě člověka, který by se mohl pochlubit počtem zpovídaných více než 40 000 lidí. Od prezidentů všech zemí světa, přes herce, sportovce, vrahy, vojáky, hrdiny, zrádce až po obyčejné lidi, kteří se však v Kingově podání stali hvězdami téměř nevídaných rozměrů.

Larry King Life je výjimečný také svou kontinuitou – za své vysílání v něm totiž například vystoupili všichni američtí prezidenti. Většinou ještě před tím, než se stali prezidenty, potom několikrát během jejich funkčního období a následně i po odchodu z Bílého domu. Z historického hlediska výjimečný komplex otázek a odpovědí., který dokresluje mnohdy vývoj osobnosti i politiky jednotlivých presidentů. A dokonalá kronika doby a tohoto světa. Larry totiž není Americkým kronikářem, zapisuje zpovědi lidí celého světa a celý svět ho také poslouchá.

Hovořit s Kingem by však chtělo velké množství lidí. Každý, kdo si myslí, že něco znamená by rád odpověděl i na ty nejcitlivější otázky moderátorské hvězdy. Ne každému se to ale poštěstí. Výjimečnost pořadu totiž spočívá mimo jiné v tom, že do něj jsou vybíráni hosté s ohledem na zajímavost pro diváky a na jejich „neotřelost“, nikoli s ohledem na jejich pocit důležitosti, výjimečnosti nebo zajímavosti. Mluvit s prezidentem o tom, co udělal pro zemi dobrého a co naopak pokazil by diváky k televizním obrazovkám nepřitáhlo a to může dělat takřka jakýkoli průměrný novinář. Politických debat mají Američané, a i zbytek světa dost. Vidět ale na vlastní oči řidičský průkaz a platební karty amerického prezidenta, slyšet velmi osobní zpověď vraha Johna Lennona nebo odpovědi první ženy, která byla ve Spojených státech v moderní historii popravena – to jsou momenty, které těžko prožijete někde jinde. A to je také důvod, proč každý den usedají miliony Američanů k televizi a čekají na „svého Larryho. Důkazem globálního rozsahu pořadu jsou otázky volajících do studia. I když většina jich přichází ze Spojených států, nejméně jednu třetinu tvoří pravidelně i obyvatelé jiných zemí – z Evropy, Asie, Austrálie i Afriky.

A Larry King to ví a ví to i televizní stanice CNN, která si své „superstar“ vysoce cení. I když Larry King dostává pravidelně nabídky od jiných televizních stanic, on je loajální ke své domovské CNN a ta se mu za to odplácí nejen tučnými honoráři, ale také dobrým vysílacím časem a dalšími většími či menšími bonusy. Larry King se stal pojmem a jediné, na co svět čeká je, až někdo vyslechne jeho vlastní odpovědi. Ačkoli v případě Larryho se dozvíme dost i z otázek.

Zdeněk Soudný