socha_svobody220x140 ()Socha svobody vždy stála v newyorském přístavu a vítala ty, kteří přicházeli do „země svobody a nových možností“. Byla tím prvním, co uprchlíci z celého světa viděli z Ameriky a stala se proto představitelkou Nového světa nejen pro ty, kteří do Ameriky přicházeli, ale i pro všechny, kteří o ní snili, nebo jen slyšeli. Zcela symbolicky došlo k jejímu uzavření krátce poté, co byly napadeny samy základy tohoto snu – po teroristických útocích na USA.

Znovuotevření tohoto turisticky zajímavého objektu, ležícího na ostrůvku Liberty Island pár desítek metrů od jižní části ostrova Manhattan, nejznámější části New Yorku, s sebou přinese ale také některé další změny - budou zavedeny kontrolní procedury jako na letištích a systém rezervací, který by měl zamezit dlouhým frontám. Všichni, kdo se však k Soše svobody vypraví, budou moci vystoupit po 354 schodech na vyhlídku v koruně sochy ve výši 45 metrů a obdivovat siluety mrakodrapů v New Yorku, ostrov Elis Island, na kterém byli zadržováni nově příchozí do USA ještě na počátku tohoto století, či sídlo OSN.

Trocha z historie sochy

Socha je darem francouzského lidu obyvatelům Spojených států amerických, jako výraz obdivu k revoluci za nezávislost a principy, na kterých Spojené státy vznikly. Její stavba ale i umístění právě na tomto ostrově však nebylo vůbec snadné. Například podstavec si musely Spojené státy americké zaplatit samy. Vláda však nechtěla do projektu investovat doslova ani dolar a tak trvalo několik let, než se Američané sami mezi sebou složili a podstavec na ostrově Bedloe’s Island postavili. Ještě delší dobu však trvalo, než se podařilo Sochu svobody sestavit a slavnostně pokřtít - 28. října 1886 za hřmění 21 dělových salv odhalil prezident Grover Cleveland nejznámější sochu v Severní Americe a dost možná i na celém světě. Lodní sirény kvílely a rozzářil se velký ohňostroj.

Technický skvost

Podstavec navrhl americký architekt Richard Morris Hunt a je vysoký 47 metrů. Socha je vysoká 46 metrů, vrchol pochodně se nachází 93 metrů nad zemí. Váží 205 tun, obvod měří 10,60 metrů a má 91 centimetrů široká ústa. Pravá paže, držící pochodeň, je dlouhá 12,80 metrů - jen ukazováček je dlouhý 2,40 metrů. U nohou má rozťatá pouta tyranie. V levé ruce drží desky reprezentující vyhlášení nezávislosti. Její koruna se sedmi paprsky je symbolem svobody, kterou má vyzařovat přes sedm moří do sedmi kontinentů. Točité schody uvnitř sochy umožňují návštěvníkům dostat se až ke koruně. Velikost sochy a skutečnost, že bude vystavena nepřízni počasí nutila její tvůrce (mimo jiné i Eiffel) řešit některé problémy. Postavili proto železnou rámovou konstrukci, kterou podpírá centrální stožár. Kolem tohoto flektivního skeletu je upevněna vnější, viditelná měděná vrstva, která je silná jen 2,40 milimetrů.

Zdeněk Soudný, 31. března 2004