Jak vypadá život bez mobilu, si dnes již děti nedokáží představit. Podle nového výzkumu, o kterém informují internetové stránky zpravodajské stanice BBC News, jsou totiž na mobilní přístroj doslova životně připojeny a jsou mu zcela oddány. Studie, která probíhala tři měsíce, nese název "Me, My Mobile and I" (Můj mobil a já) a zúčastnilo se jí 1400 mladých lidí ve věku 10 až 14 let.
Pro tyto mladé nejsou mobilní telefony nejlepším nástrojem pro rychlou komunikaci, jak je tomu u dospělých.

Mobil jako náhrada hřiště
Mladí využívají mobil k hraní her či ke stahování rozličných vyzváněcích melodií. "Tuto skupinu mladých lidí, které se také říká M-agers, velmi zajímá, jaké má mobil funkce. Touží po výborně fungujících modelech," říká profesor Michael Hulme ze společnosti Teleconomy, která výzkum prováděla. Fakt, zda má dítě mobilní telefon a jaký typ, pak také často může být podle slov profesora Hulma vstupenkou do určité skupiny či party. Když si mladí posílají zprávy, hrají společně hry, je pak mobil i virtuálním hřištěm.
Z výzkumu dále vyplynulo, že děti z této věkové skupiny jsou při srovnávání znalostí o nových technologiích sofistikovanější než dospělí uživatelé mobilů. Například přibližně 71 procent dětí dokáže zasvěceně hovořit o telefonické komunikaci s videem (ve srovnání s pouhými 54 procenty dospělými). Dvě třetiny dětí ví, co jsou Java hry. Z dospělých ví o této možnosti využití mobilního telefonu jen 44 procent

Obrázek piva potěší
Celá třetina ze všech lidí považuje mobilní telefon za příjemnou součást života, dokonce tvrdí, že by bez něj již nemohli žít. "Tito lidé jej mají zapnutý 24 hodin denně. Mají obavy, že zmeškají nějaký důležitý hovor," vysvětluje profesor Hulme. Mobily slouží nejen jako telefon, ale lidé jej často využívají jako diář, adresář, hodinky či budík. Pro některé z nich je již mobil i fotoalbem. Mohou si uložit obrázky, na které je baví koukat. "Jedna žena, která nepohrdne skleničkou alkoholu, nosí ve svém mobilu obrázek sklenice piva," dodává profesor Hulme.

20SVET05d.gif ()