pavel-klener-online-192-128.jpgSpojení ústavů povede ke zhoršení péče, opakuje odvolaný ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze profesor Pavel Klener.

Jaké argumenty má Pavel Klener, že je upřednostnil před možností setrvat v čele ústavu? Co si myslí lékařská kapacita o ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi, který hovořil o Klenerově manažerské a posléze i etické neschopnosti? Straší Klener pacienty bezdůvodně, jak řekl Julínek, nebo je namístě oprávněná obava o úroveň ústavu?

(Online rozhovor je uzavřený.)

pavel-klener-online-48-48.jpgPavel Klener se narodil 9. 4. 1937 v Bratislavě. Je ženatý a má dvě děti. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze (promoce 1961), pracoval jako sekundární lékař, odborný asistent, docent 2. interní kliniky FN, v letech 1988–1990 jako přednosta Onkologické kliniky, od r. 1990 přednosta 1. interní kliniky VFN, a od r. 2002 je ředitelem Ústavu hematologie a krevní transfúze.
/zdroj: www.klener.cz/

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Tom
Jaké KONKRÉTNÍ výhrady máte k reformě zdravotnictví ?
Míní-li se reforma zdravotnictví jako celek, existuje řada návrhů, s kterými souhlasím a které jsem jako ministr zdravotnictví v 90. letech navrhoval. Je to například platba za pohotovostní služby, platba za vydání receptů či pobyt v nemocnici. Nelíbí se mi však některé prováděcí pokyny, jako je například vybírání poplatku ošetřujícími lékaři.
Pavel Klener
Student
"Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči" Cituji z čl. 31 Ústavní listiny práv a svobod. Zavedené poplatky jsou tedy PROTIÚSTAVNÍ. Jaký máte názor na jejich opodstatnění pane profesore ? Jistě mají své pozitivní přínosy, nepřeváží ale zápory (včetně protiústavnosti či degradace lékařů na účtující číšníky ) ?
Domnívám se, že zdravotnictví nemůže být zcela bezplatné, protože žádný stát na světě nemůže financovat nově zaváděné diagnostické metody i nová nákladná léčiva. Spoluúčast pacientů však musí být stanovena v rozumné míře a nesmí ovlivnit dostupnost léčebné péče ani pro sociálně slabší občany. Ani předlistopadové zdravotnictví nebylo bezplatné, ale poplatky získával stát nepřímo.
Pavel Klener
Robin
Vážený p. profesore Se silnou nevolí a rozhořčením jsem přijal zprávu o způsobu a důvodech, pro které Vás odvolal min. Julínek. Je to člověk, který nemá ani odbornou ani morální způsobilost nazývat se lékařem. Vůbec nepochopil, že kromě organizace pracoviště působí na lidi ve smrtelné úzkosti z tak těžkých nemocí, jakými skutečně zhoubné poruchy krvetrvoby jsou, i jakási pevnost, tradice, důvěra. Že opravdu není jedno kdo je šéf a jaká je budoucnost ústavu, se kterým spojili své naděje na přežití. Julínek se chová jako technický manažer a pacienty vidí asi jen jako zboží ve specifickém byznysu - poskytování zdrav. péče. Je smutným paradoxem, že tento ministr a kdysi také lékař, NA JEDNÉ STRANĚ DĚLÁ VŠE PRO TO, ABY ZABRÁNIL ZÁKAZU KOUŘENÍ NA VEŘEJNÝCH MÍSTECH, NA DRUHÉ STRANĚ LIKVIDUJE A ZNEJISŤUJE TY, KTEŘÍ S NÁSLEDKY NIKOTINOVÉ ZÁVISLOSTI - MJ. - MOHOU BOJOVAT
Na odvolání ředitele přímo řízených organizací má ministr právo a nemusí ani udávat důvod svého rozhodnutí. Pan ministr však mé rozhodnutí odůvodnil manažerským selháním, což bych si dovolil zpochybnit, neboť jsem v minulosti pracoval v různých manažerských funkcích a nemám pocit, že jsem v nich jako manažer selhal. Druhým důvodem uváděným panem ministrem bylo etické slehání, které mělo spočívat v přemlouvání nemocných a spolupracovníků k protestům a podepisováním petice. Prohlašuji, že tyto protesty vznikly zcela spontánně, s žádným pacientem jsem nehovořil, ani ho k protestům nevyzýval. Pokud jde o petici, jsem přesvědčen, že žijeme v demokratickém státě, kde je petiční právo všem občanům zaručeno.
Pavel Klener
Š. Vopat
Dobrý den, jako pravidelný dárce v ÚHKT bych rád věděl, co by se změnilo pro mě a pro příjemce destiček, kdyby proběhlo sloučení ÚHKT s FNKVpodle plánu pana ministra a včem Vy osobně vidíte největší chybu. Děkuji
Jiří Bakala
Vážený pane profesore ,pokud je mi známo dlouhou dobu jste vedl hematologii ve VFN ,pak jste se stal ředítelem ústavu.Proč by tedy měla býti hematologie ve VFN špátná?
Hematologie ve VFN rozhodně špatná není, pracoviště I. interní kliniky, které dosud vedu, je povahou své činnosti komplementární k činnosti ÚHKT. Spolupráce obou institucí je zcela bezproblémová a sloučení obou institucí by mělo smysl v tom případě, že by se I. interní klinika přičlenila k ÚHKT a nikoli naopak. Začleněním ÚHKT do VFN by se ústav stal součástí velkého komplexu klinik VFN, jejíž vedení musí pečovat o nejrůznější medicínské obory, a obávám se, že by na úspěšný rozvoj hematologie nebylo dostatek prostředků.
Pavel Klener
Mirky
pane profesore myslite ze ministr Julinek je takovy odbornik ze muze rozhodovat kdo a kde bude pracovat zvlaste na takovych mistech jako vy ktery mate zkusenosti a praxi proc se nepostavi za vas vasi spolupracovnici nebot vy prinesete pro nas nemocne nadeji ne kdyz na uplne uzdraveni tak aspon prodlouzeni zivota ale Julinek ten nam jen tak ubira dny zivota jeho stresama a nejsem sama ono kdyby ho neco postihlo tak bude stat u vasich dveri a prosit a bude i umet rict prosim potrebuji pomoc dekuji za odpoved
K otázce svého odvolání jsem se již výše vyjádřil.
Pavel Klener
guevaristo
Dobrý den, byl jste členem KSČ, Lidových milicí popř. SČSP? Jestliže ano tak od kdy do kdy?
Na tuto otázku jsem již opakovaně při různých příležistostech odpověděl. Byl jsem pouze v jedné politické straně, a to od roku 1992 do roku 1995 v ODA.
Pavel Klener
Klára
Pane profesore, mohl by jste prosím osvětlit nám neodborníkům termín "akreditované pracoviště"? Co vše je potřebné k akrditaci na pracovištích udělat, kolik to stojí peněz a času,kolik takových ústavů u nás v republice je,jak se na takové pracoviště pohlíží ve světě a jaké má z toho toto pracoviště výhody směrem k pacientům? Také by mě zajímalo, zdali se někde ve světě slučují akreditované pracoviště jako je ÚHKT s pracovištěmi, které akreditaci nemají (případ VFN)? Děkuji a přeji hodně zdraví a štěstí.
Existují různé druhy akreditací. Akreditace, o kterou ústav začleněním do VFN nepochybně přijde, spočívá v komplexní prověrce celého pracoviště. Podmínky pro její udělení jsou velmi přísné a vyžádaly si v ústavu hematologie téměř dva roky příprav. Samotný akt akreditace prováděli tři komisaři z USA, kteří několik dní zkoumali dokonalost dokumentace, uložení léčiv, bezpečnostníá předpisy, protipožární zabezpečení... zkrátka veškeré detaily, které mají jednak zaručit bezpečnost pacientů, jednak zaručit spolehlivost diagnostických a léčebních výkonů. Tato akreditace je vázána na právní subjekt, pro který byla udělana, a nemůže tedy být "přenesena" do VFN.
Pavel Klener
Blanka
Pane profesor, máte ucelenou představu o tom, jak by mělo vypadat a fungovat zdravotnictví v ČR? Podílel jste se někdy a tím myslím i za vývalých vlád na některé studii pro vývoj zdravotnictví v ČR? A hodláte se na tomto vývoji podílet?
Svoji představu o zdravotnictví jsem formuloval v návrhu reformy zdravotnictví vypracovaném po široké diskusi a konzultaci s odborníky Světové zdravotnické organizace v roce 1990. V té době se návrh reorganizace zdravotnictví jevil jako konzervativní, protože jsem nehodlal rušit některá osvědčená opatření, která byla součástí bývalého systému (např. preventivní medicína - očkování atd.). Naproti tomu v této koncepci byly obsaženy i některé návrhy, které se v průběhu 90. let objevovaly jako novinky. Již v roce 1990 jsem např. navrhoval platbu 50 Kč za pohotovostní službu nebo 5 Kč za vydání receptu. Návrh nebyl přijtat. Stejně tak jsem navrhoval převední krajských nemocnic na tehdejší krajské národní výbory, což také nebylo akceptováno, ale později to přesto bylo realizováno převedením nemocnic na krajské samosprávy. Navrhoval jsem též zřízení jedné pojišťovny, a teprve po získání zkušeností zavádění dalších pojišťoven nabízejících nadstandardní služby. Bohužel, v průběhu 90. let vzniklo více než 20 pojišťoven nabízejících stejné služby a jejich zřizování a provoz přišel stát na miliardy korun.
Pavel Klener
Míla
Pane profesore, znamenalo by spojení ústavu s FN "přepsání" akreditací na novou spoečnost? Pokud ano, co všechno je stím spojené?
Na tento dotaz jsem již výše odpověděl. Akreditace laboratoří je možno získat novou reakreditací, v tomto případě je akreditační proces jednodušší a byl by realizovatelný i ve VFN.
Pavel Klener
Váš příznivec
Vážený pane profesore - nemění se nám tak trochu medicína z "léčebně preventivní" v medicínu "likvidační", jejímž úkolem je namísto léčit pacienty - šetřit peníze ve státním rozpočtu? Nemáte rovněž pocit, že se z lékařů postupně stanou státní úředníci, kteří mají pacientům vysvětlovat, proč za své pojištění nedostabnou patřičnou péči - a ještě za to kasírovat drobné, jako toaletářky? Nemáte rovněž pocit, že "mocní" ve vládě vědí mnohem lépe, jak ekonomicky využít hodnoty, které představují budovy a pozemky - dosud sloužící "ne - mocným" lidem, jako ne - mocnice? Neměli bychom zrušit lékařské fakulty a občansvu prodávat za ušetřené peníze dotované rubáše, příspěvky na kremaci a ampulky s prostředkem na euthanázii? Nebo legalizovat obchod s lidskými orgány na tržním principu - jak jsme byli svědky v Lucerně? Co myslíte?
Nepopírám důležitost ekonomiky ve zdravotnictví, ale nemyslím si, že je možné pohlížet na pacienta jako na zboží. V koncepcích současného vedení MZ je však na ekonomiku kladen hlavní důraz bez ohledu na přínos pro léčebnou péči, prevenci, výzkum a vzdělávání.
Pavel Klener
evy
Dobrý den pane profesore. Fandím Vám za to, co jste udělal - nenechal se přesvědčit o tom, o čem si myslíte, že neni správné tj.sloučení ÚHKT a VFN. Co říkáte na to, že pan náměstek ministra zdravotnictví má střední průmyslovou školu a rozhoduje o zdravotnictví celé ČR? Jak to je vůbec možné?
Také mě překvapuje, že o tak závažných krocích rozhodují pracovníci, kteří se zdravotnictvím nemají žádné osobní zkušenosti. Velmi mě překvapilo, že tito pracovníci odboru přímo řízených organizací neuznali za vhodné zabývat se mými argumenty, ačkoli ve zdravotnictví pracuji více než 40 let a prošel jsem funkcí lékaře venkovské nemocnice, závodního lékaře, lékaře pohotovostní služby, lékaře na klinice i funkcí ministra zdravotnictví.
Pavel Klener
K.H.
Vážený pane profesore! Počínání pánů Julínka, Hroboně a jejich nohsleda Cikrta považuji za skandální a věřím, že v dohledné době budou muset být vystřídáni osobami schopnějšími řádně pečovat o zdraví občanů této země. Byl byste ochoten se v takovém případě vrátit do svého místa, ze kterého jste byl tak potupně vyhnán?
Za současného vedení MZ rozhodně ne.
Pavel Klener
Pětiprdelní opice
Vážený pane profesore, co je pravdy na tom, že jste pracoval na plný úvazek jako ředitel ÚHKT, na plný úvazek na 1. lékařské fakultě UK a na částečný úvazek jako přednosta 1. interní kliniky VFN? Není to v rozoru s platnou legislativou? Je možné kvalitně zvládnout tolik funkcí, zvláště když ještě aktivně působíte v medicíně? Mně se to zdá jako úkol hodný minimálně supermana.
Je zajímavé, že se dotazujete na výši mých úvazků, aniž byste posoudil práci, kterou jsem ve svých úvazcích vykonával.
Pavel Klener
Monča
Pane Klenere, moc si Vás vážím za Vaší práci! Slyšela jsem, že ÚHKT je ziskový, na špičkové úrovni, s VFN se to prý nedá srovnat. V ÚHKT nechybí pomůcky, převazy se dělají moderními materiály, VFN prý nevlastní separátory a řadu jiných špičkových přístrojů. V ÚHKT se také prý šetří žíly pacienta, velký žilní vstup se dělá do v. Subclavie, Jugularis nebo Femoralis. Je to mnohem šetrnější pro lidi. Jde tam prý asi o peníze a o pozemky, je mi z toho smutno, nevím co všechno ještě tu zničí než budou nové volby. Tak snad jen velký dík za vše co jste kdy udělal pro lidi.
Děkuji Vám za vyjádření podpory.
Pavel Klener
ivana
Nemám žádný dotaz, jen bych Vám chtěla vyjádřit svou úctu a držím palce všem slušným lidem, aby je, zdravotně i jinak, neničili takoví lidé jako je pan Julínek. Přeji hezký den a hodně sil.
Rovněž děkuji za vyjádření podpory.
Pavel Klener
Radmila K.
Vážený pane profesore, chtěl bych se zeptat, zda je pravda, že jste o zachování autonomie ústavu lobboval i u Miroslava Macka, který se následně v kauze výrazně angažoval. Prý je cílem Vašich aktivit budoucí privatizace lukrativního ústavu a vytvoření soukromé kliniky. Po začlenění do VFN by totiž budoucí privatizace v podstatě nebyla možná. Díky za vysvětlení.
O zachování ústavu jsem "lobboval" u kdekoho. Pokud jde o privatizaci, zmínil jsem ji jako krajní možnost pro zachování celistvosti ústavu, ale nikoli ve smyslu, že bych kliniku privatizoval sám, protože z mých financí bych nemohl koupit ani byt pro syna v Praze. Nicméně se mi řada podnikatelů nabídla, že by byli ochotni ústav koupit, dokonce i bez nároků na pozemky. Úvaha o privatizaci byla skutečně východiskem z nouze, neboť pan ministr trval na svém rozhodnutí začlenit ústav do VFN a nepřipouštěl ani jinou možnost užšího spojení s VFN, jako například vytvořením holdingu nebo akciové společnosti. Při obou těchto variantách by totiž nezanikla právní subjektivita ústavu, která je nutná pro zachování některých mezinárodních smluv nebo již zmíněné akreditace.
Pavel Klener
Nespokojený pacient
Vážený pane profesore, myslíte si, že poslední kroky vlády, reprezentované pro zdravotnictví ministrem Julínkem jsou kompetentní ? Existuje tady možnost jak tyto dle mého laického názoru naprosto nekompetentní a ve velké většině zdraví nás všech "obyčejných pacientů" a "obyčejných občanů" ohrožující zastavit ? Děkuji Vám za odpověď.
Myslím, že ministr je pouze dočasně pověřen správou svého resortu a neměl by se chovat jako jeho vlastník s právem rozhodovat nebo činit závažné kroky bez konzultace s odborníky.
Pavel Klener