Zvlášť významné jsou ty, které působí blahodárně na jeho zdraví. Důležité je tedy rozeznávat škodlivé a užitečné bakterie.

Nejvíc užitečných bakterií se nachází v trávicím traktu člověka v tenkém a tlustém střevě. V tlustém je jich asi jeden kilogram. Právě tyto bakterie zabezpečují zdravou střevní mikroflóru, která je předpokldaem zdravého člověka.

Užitečné bakterie totiž posilují organismus při narušení imunity pod vlivem aktivity patogenních (choroboplodných) organismů, stresu a různých vnějších faktorů. Obsažené jsou v probiotických výrobcích, jako například v jogurtech či jogurtových nápojích. Probiotika se řadí do skupiny funkčních potravin, které obecně působí na člověka příznivě. Jsou to bakterie vznikající například mléčným kvasením, které svojí činností vyvažují nedobrou stravu, nebo i vysokou konzumaci antibiotik.

Pro účinnost těchto probiotických bakterií je rozhodující, jestli se dostanou do střeva kozumenta v dostatečném množství a jestli jsou stálé. Pozitivní účinek se navíc dostaví pouze v případě, že přežijí nejen ve výrobku, ale jestliže jsou živé o po jeho kozumaco. Rozhodující je jejich přechod trávicím traktem, kde na ně čeká množství překážek.

K vytváření zdravé střevní mikroflóry přispívají tím, že upravují trávení. Pomáhají také při vstřebávání minerálů a vitamínů. Stimulují také tvorbu látek přirozené obranyschopnosti, snižují přecitlivělost na potravinové alergeny, omezují účinky karcinogenních látek a podílejí se na snižování hladiny cholesterolu, jak konstatuje dětská gastroenterologička, doktorka Iveta Černá.

Probiotika jsou vhodné pro všechny skupiny populace i věkové kategorie s výjimkou některých případů onkologických pacientů.