Když se na studentských parties v Lipsku o někom dozvíte, že studuje "an der HGB", bývá to umělec už (a nejen) od německo2.jpgpohledu. Ne všichni z víc než pěti set studentů a studentek Hochschule für Grafik und Buchkunst mají výstřední, do očí padající patku, nebo šikmou ofinku, většinou jsou tito "künstleři" výrazní nejen vizuálně. Ona tři písmenka HGB bývají často vyslovena s neskrývaným obdivem. Uznání se ale škola, její studenti a absolventi netěší jen na studentských večírcích. Umělecký směr Lipská škola oceňují v Japonsku i Spojených státech. Každoroční přehlídku prací studentů pravidelně nenavštěvují pouze uměníchtiví Sasové, ale i galeristé a sběratelé z celého světa.

Vysokou školu grafickou a tiskařskou, jak zhruba zní překlad jména školy do češtiny, znají hlavně kvůli Neo Rauchovi. Nejznámější autor takzvané Lipské školy fascinuje movité "fajnšmekry" v zámoří svými monumentálními malbami, které balancují "někde mezi sociálním realismem a pop-artem". Cena blížící se deseti milionům korun není u jeho pláten výjimkou. Leipziger Schule teď zkrátka letí. 

Za lidovku
německo4.jpgVe čtvrtek, v první den čtyřdenní přehlídky, je HGB plná moderního umění a lidí. Celá budova od sklepa až po půdu se proměnila v galerii. Nechybí videoinstalace, komixové kresby, fotografie, monumentální malby, abstrakce.

U svých výtvorů postávají studenti a nervózně pokuřují. Na ostatních uměleckých školách jsou podobné přehlídky jedna velká party, na té lipské ne tak docela, nálada je napjatější. Aby ne, když chodby jsou plné anglicky mluvících pánů v drahých oblecích a na parkovišti před školou postávají auta drahá i na Německo. Cesta do renomované newyorské galerie se může otevřít už v prvním ročníku.

Loňskou přehlídku navštívilo během čtyř dnů kolem deseti tisíc lidí, nabito bylo i letos. Atrakcí přehlídky se stal "diskontní" prodej umění nazvaný "Leipziger Schule zum Mitnehmen".

Ke koupi bylo přes tři sta maloformátových maleb, fotografií a grafik, nejen studentů, ale i pedagogů školy. Prodej probíhal německo.jpganonymně. Za předem stanovených "lidových" 30 eur si tak mohl člověk domů odnést originál Neo Raucha, aniž by o tom věděl. Autory děl škola prozradila na internetových stránkách až po skončení přehlídky. Podobnou akci anonymního prodeje pořádá pod názvem "RCA Secret" i britská Royal College. Na prodej jsou při ní pohlednice po třiceti pěti librách za kus.

Czech dream
Výprodej začal v devět hodin. V hlavním sále se na stěně tísní na tři stovky obrázků, před nimi se tlačí lační zájemci. Většinou postarší pánové a dámy, na pohled dobře situovaní. Každý smí zakoupit nanejvýš tři dílka. "Sechsundsiebzig," hlásí číslo vyhlédnutého kousku potenciální majitel Neo Raucha v černém roláku. Ne všichni jsou klidní jako on. Šanci na nákup mají jen vepředu stojící a tak se občas do hry dostanou i lokty.

německo5.jpg"Trochu mi to připomíná Czech dream," odkazuje na dokument o fiktivním supermarketu zřejmě mladý umělec v manšestrovém saku. Během dvaceti minut mají všechny obrazy nové majitele. Ti spokojeně odcházejí a charakter akce nabírá díky alkoholu neformálnější rozměry.
 
V pondělí se majitel obrazu číslo 201 dozví, že mu doma visí fotografie slavného Timma Rauterta. Neo Raucha nakonec "nevyhrál" nikdo. Po dohodě se svým galeristou "výtvarná superstar" dílo z prodeje stáhla. 

 

Autor studuje Fakultu sociálních věd UK