Na obrazovce je již od roku 1963, kdy se ještě jmenoval Stříbrné zrcátko a vysílal se s nepravidelnou stopáží v neděli v podvečer. Pravidelně se začal zobrazovat až od roku 1973.


A kdo takový pořad vůbec sleduje? „V zásadě se dá odpovědět, že lidé od dvou do devadesáti osmi let, ale nejvíce diváků vecernicek1.jpgspadá do kategorie čtyři až devět let,“ říká Anna Freimanová z tiskového útvaru mluvčího České televize.


Na prvních místech sledovanosti se podle Freimanové vždy umisťuje Krkonošská pohádka: „Je opravdovým hitem, ale obecně mají všechny večerníčky stále velkou sledovanost a oblibu.“ Krkonošské pohádky jsou také jediným ryze hraným Večerníčkem.


Mezi neoblíbenější Večerníček sedmiletého Jáchyma Šebla patří Krteček: „Má srandovní hlas, a proto ho mám rád,“ vysvětluje. Nyní se už ale pět měsíců na Večerníčka nedívá. „Už jsem velký,“ zdůvodňuje nezájem o tento pořad. Jeho sedmiletá sestřenice Vendula sleduje pravidelně Večerníček, jen když dávají Krkonošské pohádky.


Na řadu přijde UFO a Gogo


Nápad na vznik Večerníčku dostal Milan Nápravník, který je zároveň jeho prvním dramaturgem. Duchovním otcem znělky k tomuto pořadu je výtvarník Radek Pilař a režisér Václav Bedřich. Animace měl na starost Antonín Bureš a samotná vznikla o letních prázdninách v roce 1965. Stačilo už jen najít někoho, kdo by propůjčil Večerníčkovi svůj hlas a tím se stal tehdy pětiletý Michal Citavý.


Česká televize má dnes Večerníček s televizní znělkou, která má nejdelší tradici i v evropském kontextu. A znělka zůstane stejná i v budoucnu. „Nechystáme žádnou obměnu,“ potvrdila Freimanová.


Změna ale nastane v programu Večerníčků. „Na říjen připravujeme uvedení novinky - Doktora Anima, jehož režisérem a výtvarníkem je Pavel Koutský, v prosinci zařadíme do programu pohádku Berta a UFO,“ informovala Freimanová.


Zatímco Doktor Animo bude léčit malá i velká zvířata a splní jim různá přání, Berta bude vynikat vynalézavostí a chytrý UFO se spřátelí nejen s Bertou, ale i celou její rodinou. Mezi další připravované Večerníčky patří Krysáci, Gogo a Figi, Čaroděj z nafukovacího stromu, Chaloupka na vršku, Čarodějné pohádky aneb Jak dostal Honza Kačenku a druhá řada Hajadel.


Večerníček chtějí i v zahraničí


Na obrazovky se první barevný Večerníček dostal v roce 1973. „Nejdelším seriálem Večerníčku je s počtem dvaapadesát dílů Bob a Bobek na cestách z roku 2005,“ píše se na webových stránkách ČT. „Večerníček je nejžádanějším programem ČT při prodeji, kromě všech evropských zemí se dostal i do vzdálených zemí jako je Austrálie, Malajsie, Spojené arabské emiráty, Turecko, Japonsko, Čína, Korea, Indonésie, Keňa, Zimbabwe, nebo Island.“


Večerníček ale není jen na obrazovkách televize. K jeho čtyřicátým „narozeninám“ vyšla kniha To nejlepší z večerníčků. Obsahuje výběr dvaceti nejoblíbenějších sériií. Mezi ně patří například Mach a Šebestová, Rákosníček nebo Bob a Bobek.

 

Autorka studuje VOŠ Publicistiky, foto:ISIFA