Vznikají zde skutečně moderní budovy, na jejichž stavbu architekti a stavaři použili i všemožné hi-tech materiály či stavební postupy a „prošpikovali“ je nejmodernějšími přístroji. Vtěsnat tyto domy do staré zástavby je ale -  z pohledu historických i hi-tech staveb - barbarství. Skutečně, jen málokdy se povede umělecká, ale i technická symbióza takovýchto domů. O technologických problémech výstavby v již postaveném městě ani nemluvě.

Z historie víme, že z propojení starého a nového si předci hlavu nedělali. Staré se prostě zbouralo. Bourá se i dnes, jen to není až tak často. Jaká škoda, kolik kamenných "zázraků" už nikdy nikdo neuvidí. Jak vyřešit problém "stavební touhy" 21. století? Nejlépe asi začít stavět tam, kde nic nepřekáží, kde se netluče krásno staré a nové.

Nové město

Divem světa se má stát New Songdo City či U-City. U jako Ubiquitous, tedy všudypřítomný. Název vyjadřuje povahu imesto1.jpgnového města. Totiž že téměř všechno ve městě - od odpadkových košů, nemocničních lůžek až po zabezpečovací zařízení dveří - je vzájemně propojené čipy RFID, bezdrátovými sítěmi a dalšími technologiemi, které jsou napojeny na počítačové systémy města.

Pomyslným i reálným klíčem k tomuto městu bude SMART karta. V inteligentním městě bude každému obyvateli sloužit jedna anonymní karta k placení čehokoliv, zároveň ji půjde použít jako klíč k otevíraní vchodových dveří, k nastartování auta, jako volební lístek.

Točí se vám hlava a zdá se vám, že toto město bude poněkud šmírácké? No, ano, anonymitě karet nikdo nevěří. Centrální počítač bude vědět, co jíte, jestli třídíte odpad, kdy jste byli u doktora a s čím, jestli uklízíte po svém psovi, jestli jste patřičně uctivý k spoluobčanům, ke své rodině. Prý se tak vyloučí zločinnost a nastolí se dobré mravy. Jiná národní mentalita anebo reklamní trik? Uvidíme, jak jim to tam bude fungovat. Samotní Korejci zatím chtějí dobrovolně a prý velmi ochotně, zkusit zdejší testovací bydlení a to i přesto, že si byty musejí  sami koupit.

New Songdo bude vystavěno 60 km od  Soulu, částečně na břehu moře a částečně v moři. První centrální rajón města plánují postavit do roku 2008, celé město má být hrubě dokončeno v roce 2015 a dostavovat se bude až do roku 2020. Je plánováno pro 500 tisíc obyvatel, zbraná plocha bude 5,57 čtverečních kilometrů z toho velkou část má tvořit zeleň.
 
Některé zprávy o hi-tech stavebních projektech bývají přehnané nebo jde dokonce o podvod důvěřivých investorů. V tomto případě je vše opravdové od investorů z celého světa po dokumentaci stavebního ruchu.

Je U-City předzvěstí podoby měst za padesát let? Povedou vysoké technologie k totalitě a absolutní kontrole obyvatel? Ano, mohlo by to tak skončit, ale jsou i jiné varianty, například již zmiňovaná věž. Nebo se lidé sice nastěhují, ale po čase takové bydlení odmítnou. Nebo se vůbec nenastěhují. To už se také jednou stalo.

Mrtvé město budoucnosti

Bylo pojmenováno San Zhi a nachází se na severním mořském pobřeží Taiwanu. Postaveno  bylo na začátku 80. let a dnes už z něj jsou futuristické ruiny. Jak je to možné? Co se tam stalo?

Městečko bylo sestaveno z pěkných, opravdu moderních dvoupatrových domků. Co byt, to jeden nízký zploštělý válec sanzhi1.jpgpodobný známému "talíři" - neidentifikovatelnému mimozemskému plavidlu. Tyto byly navíc natřeny veselou barvou. Jednotlivé stavby se skládají většinou ze čtyř takových kruhových prvků. Dva dole, dva nahoře a společný vchod.

Domy na pobřeží opravdu působí jako by tam přistály koráby z jiné planety s velkými pozorovacími okny po celém obvodu. Nejsou hrůzostrašné, spíš naopak. Městečko v době svého otevření muselo vypadat útulně, uprostřed byl kruhový park s jezírkem. Vše upravené, plné květin, moderní vybavení - jednalo se totiž o lázně.

Jen se sem lidé odmítli nastěhovat. Futuristické město, které mělo být ukázkou města budoucnosti, vyhořelo na něčem zcela nečekaném a nelogickém - na pověrách lidí. Podle nich nebylo vybráno dobré místo pro stavbu města, čímž pádem se bylo prokleté. 
 
sanzhi2.jpgKterý z Taiwanců, využívajících nejmodernější techniku, by si troufl pokoušet osud? Tak jim teď pobřeží zdobí opravdu fantastické rozpadající se město. A proč ho nezbourají? Opět jim to pověry nedovolují. Podle nich se v domech usadily duše zemřelých, kteří se nemohou dostat do nebe. Takové domy se nesmí zbořit.

Můžeme se smát, můžeme tomu věřit nebo nemusíme, můžeme si z toho vzít ponaučení. San Zhi tam zatím stojí a chátrá. Stane se pomníkem toho, že ani nejvyspělejší technika z člověka nevyžene jeho city a emoce, kam jistě patří i nelogické pověry? I díky nim se ale člověk bude vždycky lišit od robotů. Pověry znamenají i kulturu, jsou její součástí a mít vlastní kulturu - to je to lidské.


Příště moderní a módní budovy