Pokud jde skutečně o hi-tech stavbu, mají samozřejmě prvenství nové materiály a technologické postupy. Slovo moderní není v případě budovy nebo i celého komplexu, identické se slovem módní. Módní domy vyvolávají emoce a jsou za každou cenu extravagantní. Některé šokující stavby jsou roztomilé, jenže se málokdy hodí do normální městské zástavby. Bydlet a žít v nich se ale prakticky nedá. Jde pouze o módní záležitosti, kterými se zviditelňují jinak neznámý tvůrci. Módní věc se časem okouká a často se stane i zrůdností, určenou k demolici. Oproti tomu moderní stavba zůstává stálicí.

Moderní tedy nebudou tvary domu, i když lze namítnout, že stavby roztodivných tvarů a výšek souvisí  právě se zvládnutím nových technologií a materiálů. Pokud se autoři sci-fi zabývají architekturou domů jejich hrdinů z budoucnosti, popisují velmi nekonvenční stavby.  To je ovšem fantazie.

Za tisíce let lidské stavební aktivity se člověku nikdy nechtělo žít v něčem, co by nemělo rovnou, neprůhlednou podlahu, jaká je i v jurtách a stanech. Ano, strop a  stěny mohou být nepravidelné, ale ne tak, aby se člověk v prostoru cítil jako vězeň nebo akvarijní rybička. Jako si ptáci staví účelná hnízda a neexperimentují, tak možná i člověk chce mít své jisté hnízdo.

Inteligentní dům

Je tedy možné postavit opravdu moderní obytný dům, na který by se sjížděli dívat davy turistů, a ve kterém by šlo i bydlet? Samozřejmě, přitom dům může mít úplně klasický zevnějšek.

papi.jpgNa první pohled zcela obyčejný "kvádrovitý domek" je od roku 2005 cílem turistů v Japonsku. Co je k němu táhne? Jeho inteligence. Jedná se o první dům, který je doslova nabitý nejmodernější technikou.

Vytvořil jej architekt Ken Sakamury a zadavatelem byla firma Toyota, takže se zcela logicky  jmenuje Toyota Dream House PAPI. Jeho plocha je 689m² a je zaplněn nejnovějšími elektronickými přístroji. Využívá někdy až podivuhodné technologie - tak například jeho opravdu velká okna jsou pokryta speciální vrstvou z nanočástic, která jim zajistí samočištění.  Dům je částečně energeticky soběstačný díky solárním panelům a bateriím umístěným na střeše i stěnách, což už je u hi-tech domů samozřejmostí.

V domě je domácí kino s velkým širokoúhlým displejem a přehrávačem vysokokapacitních optických disků. Zařízení si automaticky zjišťuje, v jaké místnosti se divák právě nachází a podle toho upravuje  parametry zvuku a osvětlení. Všechna elektronická zařízení domu se ovládají jedním universálním ovladačem.

Jelikož jde o dům Toyoty, jeho největší chlouba stojí v garáži. Hybrid Toyota Prius II je auto, které své elektrické akumulátory dobíjí přímo z domovní elektrické sítě. Sjednocení domu a auta není samoúčelné, má význam při přírodních katastrofách nebo výpadcích elektrické energie. V takovémto případě se auto stává generátorem a zásobuje elektřinou celý dům. Jedna palivová nádrž vydrží na 36 hodin dodávky elektřiny.

Takže dům sice na první pohled vypadá jako obyčejná prostorná vila s velkými okny, ale když se podíváte do jeho útrob, ocitnete se v obyvatelné budoucnosti…