I tak by mohl znít jeden z příběhů pašeráků, kteří jsou ve vězení města Hastings. Toto historické městečko se nalézá devadesát kilometrů od Londýna a v 17. a 18. století bylo pašeráckým střediskem.
 
Dodnes se na něj nezapomíná. Na kopci nad Hastings jsou pašerácké jeskyně Smugglers Adventure St Clement´s Caves, které ukrývají příběhy těchto lidí. Jeskyně jsou ručně vydlabané a sloužily jako skladiště pašovaných věcí, především rumu, čaje a látek. Pro turisty se pak upravili a jsou dnes běžně přístupné. Atmosféru doby, kdy se opilí pašeráci probouzeli z noci a vykřikovali nejrůznější urážky zde dotváří zvukové efekty. Pohyblivé sochy popíjí alkohol, pašují čaj nebo už sedí před soudem. Videoprojekce tu návštěvníkům odkrývají návštěvníky pašerácká tajemství. Ukazuje jejich úkryty na lodích i na lidském těle. Turisté si mohou vyzkoušet i střelbu z historických zbraní, uvidí bitvy s celníky a vojáky nebo stanou blízko soudu.

foto1.jpg

V samotném městě Hasting se v roce 1066 odehrála bitva mezi normanským vévodou Vilémem I. Dobyvatelem a anglosaským králem Haroldem II. Vilém zvítězil a pro Anglii to znamenalo centralizaci státní moci a ztrátu majetku anglosaské šlechty ve prospěch normanských baronů a rytířů. Dodnes jsou kolem přístavu v historické části malebné uličky s hrázděnými domy podmořské a rybářské muzeum. Vstupné do rybářského muzea je zdarma a dobrovolné příspěvky slouží na opravy a údržby budovy a vystavovaných předmětů. V jedné místnosti se tu například nachází loď Enterprise v životní velikosti, její vybavení, vycpaní rackové nebo mapy. 

foto2.jpg

Nejdražší město? Londýn

O Londýně se asi nevíce hovořilo loni na podzim, kdy se do kin uváděla jedenadvacátá bondovka Casino Royal. Na světovou premiéru se přišla 14. listopadu do kina Odeon na londýnském Leicester Square podívat i královna Alžběta II. Londýn je pro filmaře stále atraktivní kulisou, i přes to, že je, podle producenta nejnovější bondovky Michaela G. Wilsona, nejdražší městem na světě. Nedaleko St. Paul´s Cathedral nedávno natáčel herec Robert Carlyle, známý z filmu Trainspoting.

Jako pozadí ve filmech často figuruje známý londýnský most Tower Bridge, v zahraniční reklamách zase Bodiam Castle. Zde vzniklo i několik záběrů k filmu Robin Hood s Kevinem Costnerem. Ve středověku se tu vařilo pivo, které tehdy mohly pít i děti.

foto3.jpg

Dalším místem, které mají filmaři rádi, je město Rye. Vstoupilo do dějin jako místo setkávání pirátů. Natáčí se tu pirátské filmy a své sídlo tu má i herec Johny Depp, který zazářil v poslední době především ve filmech Piráti z Karibiku.

Uličky města si dodnes dochovaly středověký ráz, mezi historické skvosty patří třeba ulice Mermaid Street, s hospůdkami Mermaid Inn a Opposite Inn, i na ně se váží různé pirátské povídačky.

foto4.jpg

V Rye stojí také dům anglického spisovatele amerického původu Henryho Jamese, který zde žil od roku 1898 do 1916.

Třicet metrů nad ním jsou části středověkého opevnění Land Gate a nad městem se tyčí hrad města Rye s muzeem. Postarší pán tu provede návštěvníky, popovídá o vězení a pak už je na samotných turistech, aby si v anglickém jazyce přečetli, jak se zpracovávala vlna, podívali se na středověký záchod a vyzkoušeli si rytířskou výzbroj. Venku jsou pak po celý rok vystavená děla a náboje.

Na lodi operují i vaří

Ikonou městské části Greenwich v Londýně je plachetnice Cutty Sark. Dříve se na ní vozil čaj, dnes slouží už jen jako doklad své doby. Blízko je také National Maritime Museum, před kterým stojí v životní velikosti námořní letadlo. 

Na řece Temži v blízkosti Tower Bridge kotví loď HMS Belfast, křižník britského válečného námořnictva Royal Navy. Zapojil se do bojů druhé světové války a nyní je z něj muzeum. Spravuje ho Imperial War Museum, kterého jej zakoupilo za symbolickou cenu jedné libry.

Na palubě se odehrávají svatby námořníků, návštěvníci se mohou podívat do zdejší kuchyně, do pokoje pro nemocné, zubní ordinace, skladu potravin, na operační sál nebo do obývací kajuty.

foto5.jpg

Stovky lidí denně zamíří na atrakci London Eye, jde o obrovské kolo s vyhlídkovými kabinami ve tvaru rugbyového míče. Patří k největší atrakci v Londýně a je v blízkosti The Houses of Parliament a Big Benu. Před vstupem musí každý projít několika kontrolami, jízda však stojí za to.

foto6.jpg

V ulicích Londýna stále jezdí černé taxíky a červené autobusy a nechybí zde ani červené telefonní budky. Občas lze zahlédnout i lidi na skútrech, ti co na nich mají samolepku s nápisem L, se učí na taxikáře. Až dva roky jezdí po Londýně s mapou a učí se polohu ulic, nejrůznější zkratky městem, nebo místa, kde bývají zácpy.

Boty martensky, piercing, tetování a punk, to všechno pochází z Anglie a dodnes to zde nechybí.

foto7.jpg

Z rušného centra města utíkají lidé nejčastěji do parků. Jedním z nich je Hyde Park.

foto8.jpg

Autorka studuje VOŠ publicistiky, foto autorka