Dnes je třetího května dva tisíce sedm a srpen roku 2026 se již blíží. Proč zde avizuji toto datum? V roce 1950 vyšla kniha povídek Marťanská kronika Raye Bradburyho. V povídce Srpen 2026 autor popisuje "inteligentní" dům následovně: V obývacím pokoji zpívaly hodiny: Tik-tak-tik-tak, sedm-vstát, sedm-vstát, jako by měly strach, že nikdo nevstane. Dům byl po ránu prázdný. Hodiny tikaly a tikaly a vytrvale opakovaly do prázdna: Sedm-dvě, snídaně, sedm-dvě!

V kuchyni zasyčela kamna a z jejich teplých útrob vyklouzlo osm nádherně opečených topinek, osm smažených vajec, šestnáct plátků slaniny, dvě kávy a dvě sklenice přihřátého mléka.
“Dnes je čtvrtého srpna, dva tisíce dvacet šest,” ozval se jiný hlas z kuchyňského stropu, “jsme ve městě Allendale v Kalifornii.” Opakoval datum třikrát, aby si je každý zapamatoval. “Pan Featherstone má dnes narozeniny. Tilita slaví výročí svatby. Dnes je splatná pojistka a účet za vodu, plyn a elektřinu.”
Kdesi ve stěnách cvakala relé a připomínací pásky se posouvaly před elektrickýma očima…

Popis domu pokračuje, ráno vystřídá poledne…

…Na verandě před vchodem zakňučel třesoucí se pes. Domovní dveře poznaly jeho hlas a otevřely se. Pes, kdysi veliký a silný, ale teď na kost vyhublý a celý bolavý, vlezl dovnitř, vlekl se po domě a nechával za sebou blátivé stopy. Za ním se míhaly rozzlobené myšky, rozzlobené, že musí sbírat bláto a že je takhle vyrušuje.

Tolik malá ukázka. A jaká je realita?

Neuvěřitelná reálnost

Vědci a technici pomalu předbíhají  představy Bradburyho a i dalších autorů sci-fi o domu budoucnosti. Začněme například dveřmi. Už není problém, aby poznaly hlas, ale i …

Japonská firma Tanaka vyrobila automatické dveře, které se nevsazují na panty, aby šly otevřít, ani se nezašupují do stěny, ani se neskládají. Když dostanou patřičný povel, prostě se před příchozím rozestoupí, a to jen do té míry, že kopírují siluetu postavy vstupujícího.

Ono rozestoupení se je možné vzhledem ke konstrukci dveří. Skládají se z několika desítek tenkých horizontálních pásků, uprostřed rozdělených, které se rozhrnují na různé strany. Dveře jsou v hojné míře vybaveny infračervenými senzory. Když se k nim člověk přiblíží, senzory zjistí výšku dotyčného a tvar jeho siluety. Teprve pak se pásky rozevřou, zbytečně neuvolní ani centimetr navíc. Má to svůj důvod. Dveře zabraňují úniku tepla z místností a naopak vniknutí prachu nebo i hmyzu do místností. Tanaka vyvinula takovéto siluetní vstupy i jako garážová vrata.

autodoor.jpg

Pokud ovšem preferujete zcela normální dveře můžete je opatřit aspoň hi-tech klikou jakou vymysleli vědci z Fraunhofer Institute for Material Flow and Logistics IML. Jejich "inteligentní klika" se na první pohled podobá obyčejnému vertikálnímu madlu. Po bližším prozkoumání ale uvidíte, že v sobě skrývá digitální kameru, mikrofon, reproduktor, displej, signální zařízení, detektor pohybu, či identifikátory. Jedná se vlastně o bezdrátovou dveřní stanici, která pečlivě hlídá koho vpustí dovnitř. Zařízení zatím není v prodeji, ale vedoucí projektu Ralf Erdmann doufá, že brzo bude. Jednání o sériové výrobě už probíhají.

klika.jpgV prodeji jsou už delší dobu digitální RFID (Radio Frequency IDentity) dveřní zámky, které se v současnosti ve světě stávají hlavní složkou v zabezpečení domácnosti. Obliba RFID zámku je asi vyvolána jednoduchostí jeho ovládání - na čtečku přiložíte svoji RFID kartu, dojde k rychlému ověření její pravosti a po kladném vyhodnocení se zámek otevře.

Samozřejmě je pamatováno i na roztržité lidi, kteří pořád něco ztrácejí, nebo na krádež karty - zámek se ovládá i PIN panelem. Pokud se někdo bude pokoušet neoprávněně dveře otevřít, spustí se alarm.

Další možností jak bezpečně zamykat svůj dům a byt je M22-ESA od německé firmy Moeller. Jde o snímač otisků prstů, který lze použít jako biometrický elektronický zámek. Do databáze uložíte otisk prstu a potom tímto prstem odemykáte. Jako zámek je toto zařízení dokonalé. Zloději či mafiáni tento snímač neobalamutí identickým odlitkem vašeho prstu. Nefunguje odlitek z praže, ani poněkud drsnější metoda, kdy je na čtečku přiložen uříznutý prst. Otisk je totiž snímán teplotním senzorem, který měří teplotní rozdíly mezi jednotlivými daktyloskopickými rýhami, z nichž pak vytváří jejich digitální obraz.

Okna se sluneční baterií

Dalším důležitým stavebním prvkem jsou okna. V hi-tech domě už nemusí být jen pouhými výhledy ven a neslouží jen k osvětlení prostoru. Mohou být také zdrojem energie. Kalifornská společnost XsunX informovala o zakončení práce na Power Glass technologii, která z obyčejného skla vytvoří sluneční baterii.

V první fázi výzkumu do skla integrovali neprůhledné sluneční baterie v podobě proužků, v závěrečné fázi na normální okenní tabulku (ale lze aplikovat na jakýkoliv hladký povrch) nanesli sluneční baterie jako průhledný povlak nebo fólii. Za průhlednost se ovšem platí. a to Průhledné baterie mají až o polovinu nižší energetický výkon, než baterie neprůhledné. Na druhou stranu, průzračné sluneční baterie Power Glass jsou čtyřikrát lacinější než neprůhledné a cena obou je mnohokrát menší než u běžných slunečních baterií. Jejich výkon je ale také mnohem menší.

A kuchyň?

V ukázce z povídky Srpen 2026 se hovoří o kuchyni. Jaká může dnes být? Pohádková? Ano, pokud za pohádku berete třeba fakt, že firma Panasonic dodává vařící panel, o který se v žádném případě nemůžete popálit. Vývojářům společnosti Salton se zase podařilo sestrojit mikrovlnnou troubu vybavenou čtečkou čárových kódů. Výrobek uvedli na trh pod názvem Beyond Microwave Oven. Mikrovlnka po vložení potraviny sama rozhodne, jak jídlo připravovat. Na čtení čárového kódu má pero - scaner a v paměti je na 4000 produktů. Po načtení kódu se v "mozku" trouby vyhledá i patřičný recept.

cajnik.jpgData se do paměti ukládají  pomocí speciálních karet Smart Appliance Network Interface (SANI). Těmto kartám jsou ještě přizpůsobeny další výrobky této firmy. V kuchyni si tak můžete vytvořit síť, se kterou můžete díky centrálnímu ovládání iCEBOX ovládat i další domácí zařízení, hledat recepty na internetu, nebo si doplňovat kartu SANI.Ovladač iCEBOX se skládá z dotykového displeje, klávesnice a přenosného dálkového ovladače. Přijde zhruba na dva tisíce dolarů, chytrá mikrovlnka na dvě stě dolarů.

Inteligentní trouba by se určitě uchytila i na našem trhu, ale nevím jak by u českých zákazníků dopadl třeba čajník ovládaný SMS. Kde takovou věc vymysleli? Kde jinde, než v Anglii! Tamní vědci opravdu vytvořili rychlovarnou konývku, kterou je možné zapnout posláním SMS se vzkazem "swith on". Čajník vznikl spoluprací firem Orange  a PG Tips a dostal jméno ReadyWhenUR. Nemůžete ho zapnout z jakéhokoliv mobilu, ale jen z toho, jehož číslo má v sobě naprogramované jeho rádiový snímač…

Není to kouzelné? Zatím ano. Zatím.