Nejen jim, ale i široké veřejnosti je určený druhý ročník Mezinárodního dne celiakie, který se koná 19. května v Praze-Libni.

Nemocí má být podle odhadů dosud diagnostikováno pouze deset až patnáct procent lidí z celkového počtu takto nemocných. Předpokládá se, že devadesát procent pacientů není diagnostikováno a jejich potíže jsou léčeny pod jinou diagnózou. Mezinárodní den má proto přispět k osvětě nemoci.

Vypadá to na dietu

Samotná celiakie je vlastně celoživotní nesnášenlivost lepku imunitním systémem. Nemocní jsou alergičtí na směs bílkovin, která je uložena v obilných zrnech. Jedinou léčbou je dodržování bezlepkové diety, při které mohou jíst pouze výrobky bez lepku.

Letošní motto mezinárodní dne zní: Nejste také celiak? a má upozornit všechny potenciální pacienty na to, že se celiakie vyskytuje v každém věku a příznaky mohou být různé. Dodnes se přesně neví, jak je možné, že se u člověka tato nemoc najednou objeví. Může jít buď o genetické předpoklady nebo dědičnost, přesný způsob zdědění choroby ale dosud není známý.

Jedenáctiletý Jirka dodržuje dietu deset let. Když mu byl necelý rok, měl několik týdnů chřipku. Po vyléčení ale začal být unavený, často zvracel, měl průjmy a nevyvíjel se. Prošel několik vyšetření, ale podle lékařů byl v pořádku. Až když se pak jeho stav velice zhoršil, přijali ho do nemocnice a lékaři rodičům oznámili: „Vypadá to na bezlepkovou dietu.“ Od té doby ji dodržuje a je mu dobře. V jeho příbuzenstvu se přitom celiakie nevyskytuje.

Otestujte se doma

lepek.jpgBěhem Mezinárodního dne si lidé v sále takzvaného Bílého domu mohou zakoupit bezlepkové potraviny a zúčastnit se diskusního fóra. O prvním bloku pohovoří přední odborník na celiakii Přemysl Frič, který se zaměří na téma Celiakální sprue – současnost a perspektiva. Petr Niederle z odboru sociální politiky a rodiny Ministerstva práce a sociálních věcí bude mluvit na téma sociální podpora celiaků. Jedním z dalších přednášejících bude také předseda výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Zdeněk Škromach.

V poledne si mohou lidé pomocí testu Biocard nechat zjistit, zda zmiňovanou nemocí náhodou sami netrpí. Jde o takzvané domácí testy, které lze zakoupit v lékárně. „Testování bude provádět zdravotní sestra,“ uvedla Jitka Dlabalová ze Společnosti pro bezlepkovou dietu Coeliac.cz, která akci pořádá.

Tématem druhého bloku fóra budou bezlepkové potraviny na domácím trhu. Diskuze by se měla zúčastnit například Dana Gabrovská z Výzkumného ústavu potravinářského v Praze, Petr Kocna z Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Petr Cuhra ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce Praha. Závěr dne bude patřit valné hromadě Společnosti pro bezlepkovou dietu.

„Nemocné obvykle nejvíce zajímá, jestli se někdy podaří najít lék, který by tuto nemoc vyléčil. Jejich další otázkou je, zda bude stát nebo pojišťovna přispívat na dietu takovou formou, při které nebude sledována výše jejich příjmu,“ vyjmenovala Dlabalová. Jak dále uvedla, nemocné trápí také otázka, kde bezlepkové výrobky sehnat a jak ověřit jejich bezpečnost pro celiaky.  

Autorka studuje VOŠ publicistiky, foto autorka