„Některým lidem se nelíbí, že musí platit OSA poplatky autorům,“ říká Roman Strejček, člen představenstva OSA.

 

Čím je to podle vás?

 

V České republice existuje stále nízké povědomí o duševním vlastnictví, ve srovnání se západoevropskými státy. Hudební dílo je přeci něčí vlastnictví, za které by autorovi, v případě jeho užití, měla náležet spravedlivá odměna.

 

Jaká bývá nejnižší a naopak nejvyšší částka za placení OSA?

 

Výše autorské odměny je odvislá od konkrétního způsobu užití hudebních děl. Tyto částky jsou stanoveny v sazebnících OSA. Například za každou staženou vyzváněcí melodii činí autorská odměna minimálně dvě koruny, u nenahraných nosičů se jedná o haléřové až korunové částky. Co se týká veřejného provozování, tak tam se mohou autorské odměny pohybovat v rozpětí od padesáti korun po několik stovek tisíc, a to v závislosti na kapacitě místa pořádání a průměrné výši vstupného.

 

OSA2_zmen_en_.jpg

 

Stává se, že si lidé hlídají, na co jdou peníze, které zaplatí OSA?

 

Mezi častější dotazy uživatelů patří spíše, jakým způsobem vybrané autorské odměny OSA rozděluje, než aby sledovali, zda konkrétní částka, kterou uhradili, byla vyplacena příslušnému autorovi. Vybrané autorské odměny jsou rozúčtovány podle přesných pravidel v rozúčtovacím řádu OSA všem zastupovaným, a v případě povinné kolektivní správy i nezastupovaným autorům. Odměny plynou také autorům, které, díky recipročním smlouvám s partnerskými zahraničními společnostmi, zastupujeme pro území České republiky.

 

Bývá větší zájem o české nebo zahraniční skladby?

 

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Zájem je dán především preferencemi koncových uživatelů, posluchačů, diváků a podobně. Například v roce 2006 OSA vyplatila zahraničním autorům 155 387 000 korun, domácím 353 999 000 korun.

 

Jaké písničky a od kterého autora jsou nejvíce žádané?

 

Podle našich statistik víme, že mezi nejhranější české skladby užité v zahraničí patří skladby Karla Svobody a například písnička Škoda lásky od Jaromíra Vejvody. Co se týká domácích skladeb užitých v České republice, tak v roce 2005 byla nejhranější skladbou na rádiích On My Head, autorů Miroslava Chyšky, Oty Klempíře a Dana Bárty.

 

Které skladby se obvykle hrávají na plesech?

 

Oblíbené jsou skladby od autorů dechovek, tedy Karla Vacka, Karla Valdaufa, Ladislava Kubeše. Mezi nejhranější jednoznačně patří písničky Petra Jandy (Olympic), Oldy Říhy (Katapult) a Pavla Nováka, dále taneční skladby, které jsou v daném roce nejpopulárnější.

 

Kontrolujete, zda mají pořadatelé plesů a podobných akcí zaplacené autorské poplatky?

 

Kontrolní oddělení OSA vykonává prostřednictvím svých zástupců časté kontroly, jak

u pořadatelů plesů, tak i na různých provozovnách, kde jsou instalovány reprodukční technické přístroje.

 

Jak se postupuje v případě, že by pořadatelé těchto akcí neměli zaplacené autorské poplatky?

 

Pokud pracovník OSA při kontrole zjistí, že uživatel (provozovatel) nemá uzavřenou licenční smlouvu, poskytne mu informace o dodržování autorského zákona a požádá jej o dodatečné nahlášení.

 

V jakém případě se autorské odměny promíjejí?

 

Pořadatelé humanitárních, dobročinných nebo jiných obdobných podniků mají možnost při splnění určitých kriterií zažádat o slevu, nebo o úplné zproštění od povinnosti hradit autorskou odměnu. OSA tak každý rok odpustí autorské poplatky v nemalé výši na různé charitativní akce, jako jsou například povodně, nákup přístrojů do nemocnic a různých ústavů nebo akce na obnovu památek.

 

 OSA

 

- je občanské sdružení zastupující více než 5000 skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a dědiců autorských práv

 

- na základě recipročních smluv s partnerskými organizacemi zastupuje až milion zahraničních autorů

 

- hlavní činností OSA je kolektivní správa autorských práv k hudebním dílům a zhudebněným textům. Jde zejména o udělování souhlasu k užití děl, výběr a výplaty autorských odměn autorům, dědicům a hudebním nakladatelům

 

Zdroj: www.osa.cz

 

Autorka studuje VOŠ publicistiky. Foto: autorka.