Máte v rodině dítě, které se podařilo umístit do některé z přeplněných mateřských škol? Zeptejte se ho, s čím si tam hraje. Jeník odpoví, že s dřevěnými kostkami, plastovou stavebnicí s velkými dílky, míčem, autem a zvířátky. Od malého Hanse bychom se mohli dočkat širší odpovědi.
Stovky firem se zapojily do iniciativy Německé asociace inženýrů a rozdávají školkám »krabice objevů«. Kromě peněz jim posílají knihy a materiály, které mají vzbudit zájem o vědu a techniku. Platí i školení učitelů.
Krabice obsahuje součástky, s jejichž pomocí si i tříleté dítě vyzkouší třeba experiment se světlem. Nebo sestaví elektrický obvod s bateriemi. Představí si to každý, kdo držel v ruce stavebnice, které se kdysi jmenovaly Mladý technik a Mladý chemik. Je tu však rozdíl: stavebnici na elektrické experimenty jsem synovi jako studijní pomůcku kupoval, když před lety z běžné základky přestoupil na školu specializovanou na matematiku.
Němci vědí, co činí. Chybí jim téměř sto tisíc inženýrů. Až dnešní tříletí dospějí, může být hůř. Je správné v dětech pěstovat zájem o techniku, aby aspoň někdo studoval inženýrské obory.
Průmyslu však chybí i profese s nižší kvalifikací. Ke štěstí sousedních zemí jsou němečtí politici podobní hlupci jako naši, a tak blokují volný pohyb pracovních sil. Odmítají tak přání Německého svazu řemeslníků, aby se mladí Češi, Poláci a Maďaři mohli vyučit řemeslu u německých firem. Ve skutečnosti pomáhají českému pracovnímu trhu, na kterém tak zůstává víc učňů a tedy i budoucích řemeslníků.
Dočkáme se podobně masových akcí i v Česku? Nevěřím. Zatím je u nás událostí, které se věnují i celostátní média, zavedení stipendia na podporu učebních oborů, o něž byl v minulých letech malý zájem. V Hradeckém i Zlínském kraji se tak podařilo zvýšit nábor učňů o desítky procent. Sice jde jen o stokoruny měsíčně, ale i ty se počítají.
Článek vyšel 21. července 2008 v rubrice Tvrdá realita v příloze Hospodářských novin Kariéra. Texty z Tvrdé reality najdete zde:
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist