Na nočním nebi lze od neděle pozorovat letící brašnu s nářadím. Uletěla americké kosmonautce Heidemarie Stefanyshynové-Piperové při opravách vně Mezinárodní vesmírné stanice. Předmět plující po oběžné dráze zpozorovali už v neděli večer dva amatérští astronomové na východním pobřeží Severní Ameriky, nyní je brašna večer viditelná i z Evropy.

Je to náhoda,  že letící brašnu lze dalekohledy pozorovat z východního pobřeží USA a z Evropy, tedy z míst, kde se koncentruje světový blahobyt, a ne třeba z rurálních oblastí Indie či subsaharské Afriky? Nepromluvila k nám roztržitýma rukama astronautky Stefanyshynové-Piperové sama Prozřetelnost v době globální ekonomické krize?

Že po obloze poletuje opravářský „vercajk" právě v předvánočním čase, kdy obchodníci křesťanského, tedy bohatého světa, zdobí své výlohy jiným nebeským tělesem s mýtickým významem, totiž napodobeninami hvězdy z Betléma, nelze pokládat za pouhou nehodu. Jak jinak už varovat západní svět než letícím nářadím, tedy symbolem nutnosti oprav našeho systému hodnot? Namísto zlata, kadidla a myrrhy, toho daru tří mudrců chudému Ježíšku narozenému „v Betlémě, na seně", posílá nadpřirozená moudrost do rukou moudrých mužů dneška hasák, imbusy a kombinačky. Není to jasný vzkaz bohatému světu? Žijete si nad poměry. Přiškrťe kohouty a ventily svého blahobytu!

Anebo je to všechno jinak. Astronautce prostě uletěla taška a předvánoční vzkaz je úplně jinde. „Oh, great," tedy přibližně cosi jako „no, paráda", pronesla údajně paní Stefanyshynová-Piperová, jakmile brašnu upustila do kosmické hlubiny. Jak pěkný slovník ve chvíli, kdybychom si nejspíš ulevili mnohem jadrněji! Není nakonec letící objekt s nářadím vzkazem „nekažte si Vánoce naštvaností"?

Každopádně, taška se pohybuje kousek před samotnou vesmírnou stanicí a z Evropy se dá podle agentury DPA dalekohledem spatřit každý večer mezi 18:00 a 20:00 SEČ; na jihozápadní obloze je jí vidět zhruba čtyři minuty.