Je to příjemné zpestření zpráv z Bruselu. Mluví se o skládačce sedmadvaceti zemí Evropy, obřím puzzle, jehož "duchovním otcem" je výtvarník David Černý. Poslouchat reakce euroúředníků  ze zmíněných zemí je zábavné - ráno v rádiu citovali jednoho Poláka, který se rozhořčoval nad tím, že jeho zemi ve skládačce představuje katolický kněz mávající duhovým praporem, tedy symbolem homosexuálů. "Konzervativní politiky takové zobrazení pobouřilo. Europoslanec Marcin Libicki to označil za populismus nejhrubšího zrna. Podle jeho názoru je to urážka náboženského cítění a primitivní poukaz na existující stereotypy. Polsko by podle poslance Libického lépe představovala například postava bojujícího husara," uvádějí stránky ČRo. Já husárek malý! 

Černý je filuta. "Dílo navrhli umělci pocházející z jednotlivých zemí sedmadvacetičlenného bloku. Česko tedy vytvořil David Černý, Německo protkané dálnicemi Němec Helmut Bauer, Řecko sežehnuté požáry Řek Angelo Navridis, plastiku s Litvou, na níž je několik čůrajících chlapečků, močících patrně směrem k Rusku, vytvořila litevská umělkyně Vilma Stasiulyteová," uvádí tisková zpráva. Tak schválně, zkuste si představit Černého, toho punkového výtvarníka, co barví tanky na růžovo, jak vybírá šestadvacet evropských výtvarníků do své skládačky. Se všemi si dopisuje, konzultuje výrobu toho "jejich" kousku skládačky, pak to v Bruselu poskládá a řeší, ... Ta představa, že Černý jako rychlý a neklidný chlapík takhle úředničí, je stejně legrační jako pokus některé z umělců si vygooglovat. Doporučuji začít Helmutem Bauerem z Německa či Rakušankou Sabrinou Unterbergerovou, fakt se pobavíte.

PS: O pár dní později už mají všichni ve všem jasno, přidávám tedy jen odpověď Jana Krause z rozhovoru, který zanedlouho vyjde v pátečním magazínu HN: 

HN: Z diskuzí kolem výtvoru Davida Černého v Bruselu ale plyne, že nedostatek nadhledu není česká zvláštnost...

J.K.: Nojo, to jsou reakce zemí pomrzačených komunismem. Cítí se uražené, protože si pletou státní vlajku s výrazem nějakého výtvarníka. Nezapomínejte, že komunista vyžadoval průhledný humor, mělo jít o nezávaznou bžundu. Znervozňovala ho ta, které nerozuměl. K tomu se třese naše politická struktura. Řekli „Osladíme vám to" a když došlo k intenzivnímu slazení, tak se připosrali. Je to výraz pana Černého, to se nemusí každému líbit, to není povinné.